34% מהמפעלים מדווחים על ירידה במכירות לשוק המקומי ברבעון השני

מסקר ציפיות בתעשייה לחודשים יולי-ספטמבר, שנערך על ידי אגף המחקר הכלכלי בהתאחדות התעשיינים עולה שמדובר במגמה הנמשכת מזה למעלה משנתיים והינה תוצאה של השחיקה בכושר התחרות של התעשייה


00:00 ,11.08.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

34% מהמפעלים בישראל מדווחים על ירידה במכירות לשוק המקומי ברבעון השני של 2013, למול 26% בלבד שדיווחו על עלייה במכירות. כך עולה מממצאים ראשוניים של סקר ציפיות בתעשייה לחודשים יולי-ספטמבר 2013, שנערך על ידי אגף המחקר הכלכלי בהתאחדות התעשיינים.

הסקר נערך בקרב כ- 150 חברות תעשייתיות. גם לרבעון השלישי של 2013, צופים 33% מהתעשיינים ירידה נוספת במכירות לשוק המקומי, לעומת 25% בלבד שצופים עלייה.

מהסקר עולה עוד, כי ברבעון השני של 2013 חלה נסיגה חדה בהזמנות שקיבלו מפעלים לייצור לשוק המקומי. נתון שלילי זה מהווה אינדיקציה נוספת לכך שמגמת הירידה במכירות של התעשייה לשוק המקומי צפויה להימשך גם בחודשים הקרובים.

ראש מטה כחול לבן בהתאחדות התעשיינים, רון תומר: "הנסיגה במכירות התעשייה לשוק המקומי הינה תהליך שנמשך מזה כשנתיים והינו תוצאה ישירה של השחיקה בכושר התחרות של התעשייה המקומית. שחיקה זו חלה על רקע שילוב קטלני של תיסוף בשער חליפין, שמביא להוזלת הסחורות המיובאות, לצד התייקרות תשומות הייצור המקומיות, כגון חשמל, ארנונה, מים וכן עלויות השכר.

"שילוב זה מקשה על התעשיינים הישראלים להתמודד כשווים אל מול מתחריהם מחו"ל (מתחרים שכיום זוכים לתמריצים והקלות במדינות הזרות, מתוך הבנה בחשיבות התעשייה המקומית שם), ועל כן מוביל לגידול בחלקו של היבוא על חשבון תוצרת מקומית, ייבוא שגם כך חלקו גבוה מאר במרבית מדינות ה OECD".

תומר מתריע כי כי מדוב ב"מגמה שטומנת בחובה סכנה לפגיעה בלתי הפיכה בתעשייה המקומית, אשר עלולה להתגלגל חזרה לפתחו של כל אחד ואחד מאזרחי ישראל בדרך של פיטורי עובדים ותלות גוברת ביבוא, שבעיתות משבר ובענפים מסויימים יכול להוות איום לחוסננו. יש לזכור כי סגירת מפעל היא הליך בלתי הפיך ואובדן מקומות עבודה הינו בעיה שקשה עד מאד לתקן. בתקופה זאת, של כלכלה עולמית הנמצאת בבעיה קשה, יש לקרוא לכל רוכש (ציבורי או פרטי) לשקול את השיקול הישראלי בכל רכישה ולסייע לתעשייה הישראלית להתקיים ולהתחזק".

הירידה הצפויה במכירות המקומיות ברבעון השלישי של 2013, משקפת צפי לירידות חדות במכירותיהם של ענפי הנייר והדפוס, הטקסטיל וההלבשה, הכימיה, המתכת והחשמל. זאת לצד צפי להמשך הנסיגה במכירות ענף האלקטרוניקה לשוק המקומי.

אולם הירידות צפויות להתמתן, הודות להאצה בקצב גידול המכירות בענף המזון לקראת תקופת החגים הקרובה - ראש השנה, סוכות ושמחת תורה. זאת לצד צפי לגידול מהיר נוסף במכירות המקומיות של ענף הכרייה ומוצרי הבנייה, שיושפע ככל הנראה מגידול בביקושים על רקע התקדמות הפעילות בבניית עיר הבה"דים, לצד ביקושים ערים בשוק הנדל"ן. קיפאון צפוי בענף הגומי והפלסטיק.