איראן מגבירה הילוך באוויר ובים

אישרה ידיעות על עסקאות גדולות לרכישת 80 מטוסים מבואינג בשווי 16.6 מיליארד דולר וכן עיסקה לרכישת עשר אניות בשווי 700 מיליון דולר


10:41 ,12.12.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

איראן מגבירה הילוך בכל האמור לשדרוג מגזר התחבורה שלה. בסוף השבוע הודיעה טהראן על שתי עסקאות ענק בדבר רכישת 80 מטוסי נוסעים מחברת בואינג ו-10 אניות  מחברת יונדאי הדרום קוריאנית.

 

העסקה לרכישת 80 מטוסי בואינג ששווייה כ-16.6 מיליארד דולר אמורה לקבל עדיין אישור מהממשל האמריקאי. למרות ההתנגדות הקיימת בסנאט לעסקה הגדולה ביותר בין ארה"ב לבין איראן מאז מהפיכת ח'ומייני בשנת 1979 ההערכות הן כי הנשיא אובמה ייתן גושפנקא לעסקה בטרם יפנה את כסאו בבית הלבן. שר התחבורה האיראני עבאס אקונדי, הצהיר כי עסקת בואינג היא הראשונה בדרך לשדרוג כולל של צי המטוסים של המדינה. הוא ציין כי בקרוב איראן תודיע על עסקת רכישה מאיירבאס. אספקת המטוסים של בואינג אמורה להתחיל במהלך 2018. 

 

במקביל, אישרה איראן כי הזמינה מחברת "יונדאי לתעשיות כבדות" הדרום קוריאנית 10 אניות בעסקה בשווי כולל של 700 מיליון דולר. לפי האיראנים, זוהי העסקה הראשונה מתוך סכום כולל של 2.5 מיליארד דולר שהוקצה לשדרוג צי הסוחר שלה במהלך השנים הקרובות. יצוין כי מאז 2006 איראן לא הייתה מסוגלת לשדרג את צי הסוחר שלה בעקבות סנקציות בינלאומיות שהוטלו על מגזר זה על ידי האו"ם בשל תכנית הגרעין שלה והחשש כי אניות איראניות מובילות רכיבים לתעשיית הגרעין. אספקת האניות לאיראן תחל ברבעון הראשון והשני של 2018.