בואינג מאיצה את פיתוח הדלק הביולוגי

החברה יזמה התאגדות מקצועית של חברות תעופה, מוסדות אקדמיים ומומחים בתחום האנרגיה במטרה להאיץ את פיתוח הדלק הביולוגי באמצעות מימון פרוייקטים חדישים לפיתוח


00:00 ,25.09.2008 מאת: מערכת פורט2פורט

החברה יזמה התאגדות מקצועית של חברות תעופה, מוסדות אקדמיים ומומחים בתחום האנרגיה במטרה להאיץ את פיתוח הדלק הביולוגי באמצעות מימון פרוייקטים חדישים לפיתוח
 
חברת בואינג ומפתחת טכנולוגיית הזיקוק UOP מתאגיד האניוול, חברות תעופה, מוסדות אקדמיים ומומחים בתחום האנרגיה התאגדו במטרה להאיץ את פיתוח הדלק הביולוגי. מחברת בואינג נמסר כי באמצעות יוזמה זו שוק התעופה האזרחית יהיה הראשון במגזר התחבורה אשר יציע פתרונות ביולוגיים להספקת הדלק בעולם. קבוצת הפיתוח תיהנה מתמיכתם של הארגונים הסביבתיים המובילים בעולם, WWF ו-NRDC.
 
מטרתה של הקבוצה הינה לאפשר שימוש מסחרי באנרגיה מתחדשת, אשר ביכולתה לתרום להפחתת הפליטה של גזי החממה, ובמקביל להפחתת חשיפתן של חברות התעופה לתנודתיות מחירי הדלק והתלותיות בדלק מחצבי.
 
חברות התעופה אשר תומכות ביוזמה כוללות את Air France, Air New Zealand, ANA (All Nippon Airways), Cargolux, Gulf Air, Japan Airlines, KLM, SAS ווירג'ין אטלנטיק – אשר יחדיו צורכות כ-15% מצריכת הדלק העולמית.
 
בהשתייכותם לקבוצה, חבריה מחויבים לשימוש בדלק עם מחזור פחמן קצר יותר ובאיכות הגבוהה משל דלק מבוסס קרוסין או שווה לה. חברי הקבוצה מתחייבים להשתמש באנרגיה מתחדשת בלבד לצמצום הפגיעה במגוון הביולוגי: דלק אשר מופק בתהליך הדורש שטח קטן ככל האפשר, ומעט מים ואנרגיה, ואשר אינו משתמש במקורות מזון או מים מתוקים. בנוסף, על עיבוד וקצירת היבולים להיות בעלת ערך סוציו-אקונומי לקהילות המקומיות.
 
"עבור חברות התעופה, זוהי הזדמנות אדירה להחליט כבר היום, בתמיכתם של ארגונים סביבתיים מובילים, באילו מקורות דלק ישתמשו בעתיד ואילו השלכות יהיו לאותם מקורות דלק על הסביבה", אמר בילי גלובר, מנהל האסטרטגיה הסביבתית של חטיבת התעופה האזרחית של בואינג. "בשלב זה, המטרה הראשונה במעלה הינה השלמת תהליך ההערכה של ההשלכות החקלאיות והכספיות על מקורות האנרגיה המתחדשת, וכן עיבוד הטכנולוגיות באמצעותן ניתן להשיג מטרות אלו".
 
הקבוצה כבר הודיעה על שני פרויקטי פיתוח ראשוניים. בפרויקט הראשון, במימון חברת בואינג, יבצע פרופ' רוב בייליס מאוניברסיטת ייל לראשונה בעולם הערכה מקצועית ומקיפה של הצמח יתרופית קצרת אונות (jatropha curcas), אשר תכלול חקירה של מחזור פליטת הפחמן וכן הערכה של ההשלכות הסוציו-אקונומיות על החקלאים במדינות מתפתחות. במקביל, יבצע הארגון NRDC בחינה מקיפה של אצות על מנת להבטיח את עמידתן בקריטריונים המחמירים למקורות אנרגיה מתחדשת.