הרשות להגבלים עסקיים: פטור להסדר כובל בין אל על לאייר צ'יינה

הפטור הינו לתקופה של שלוש שנים. רונית קן: ההסדר מאפשר ערוץ שיווק נוסף לטיסות אל על לבייג'ין. אל על בתגובה: ההסכם יפתח פתח להגברת התיירות בין סין לישראל ושיפור קשרי המסחר


00:00 ,23.12.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

הפטור הינו לתקופה של שלוש שנים. רונית קן: ההסדר מאפשר ערוץ שיווק נוסף לטיסות אל על לבייג'ין. אל על בתגובה: ההסכם יפתח פתח להגברת התיירות בין סין לישראל ושיפור קשרי המסחר
 
הממונה על הגבלים עסקיים, רונית קן, החליטה אתמול לאחר התייעצות בוועדה לפטורים ומיזוגים, על מתן פטור לתקופה של שלוש שנים להסדר כובל בין אל על לחברת התעופה אייר צ'יינה לאחר שנמצא כי "ההסדר אינו צפוי לגרום לפגיעה של ממש בתחרות".
 
ההסדר עם אייר צ'יינה עוסק בשיתוף פעולה לשיווק מושבים (קוד שייר) על גבי טיסותיה של אל על לבייג'ין. ההסדר מצטרף לשורה של 16 הסכמים לשיתוף פעולה בין אל על לחברות נוספות, אשר נבחנו על ידי הממונה.
 
בשונה מההסכמים האחרים שנבחנו, ההסדר עם אייר צ'יינה הוא הסדר עתידי וטרם יצא אל הפועל. הממונה ציינה בהחלטה כי: "כיום אל על היא החברה היחידה המפעילה טיסות ישירות בקו לבייג'ין, ואילו אייר צ'יינה לא נכנסה לפעילות בקו זה במשך כ-14 שנים, וזאת בלי קשר להסדר כאן. בהתאם למידע שיש בפני שוכנעתי כי ההסדר אינו משנה באופן מהותי את מכלול מערכת התמריצים של אייר צ'יינה להיכנס לפעילות בקו, היה ותשקול לעשות כן. מכאן שאין ההסדר מרע את מצב התחרות בקו".
 
הממונה ציינה בהחלטתה כי מעבר לעובדה שההסדר אינו מעורר חשש לפגיעה משמעותית בתחרות הרי שהוא מאפשר ערוץ שיווק נוסף לטיסות אל על לבייג'ין ומקל על אייר צ'יינה להציע טיסות משולבות מתל אביב ליעדים אחרים בסין ומחוצה לה, דרך בייג'ין.
 
מחברת אל על נמסר בתגובה כי היא "מברכת על אישור הסכם הקוד שייר עם אייר צ'יינה על ידי הרשות להגבלים עסקיים. ההסכם יפתח פתח להגברת התיירות בין סין לישראל ושיפור קשרי המסחר ולמגוון יעדי המשך בסין ובאסיה באמצעות שיתוף הפעולה עם אייר צ'יינה".
 
כזכור, ביום 21 בספטמבר 2009 הוחלט שלא לתת פטור לשישה הסכמים של אל על עם חברות תעופה בהם חברת אוסטריאן איירליינס, טנדם-אירו, אירוסוויט, לוט, בולגריה אייר וכן הסכם מסחרי עם אייר אינדיה.
 
בנוסף, החליטה הממונה לתת פטור לחמישה הסכמי קוד שייר של אל על עם החברות Swiss, Iberia, Czech Airlines, אמריקן איירליינס ו-Thai. חמישה הסכמי קוד-שייר נמשכו על ידי אל על בטרם התקבלה החלטה לגביהם. מדובר בהסכמים עם Korean, Brussles Airlines, Belavia Belarusian Airlines, Tarom וכן חברת South African Airways.