סיטרמן: ב- 2007 גברה התחרות בהטסת נוסעים

גידול משמעותי ברמת התחרות בענף ההובלה האווירית של נוסעים לישראל וממנה נרשם במהלך שנת 2007, לעומת שנת 2006, כך הודיע היום מנכ"ל משרד התחבורה, גדעון סיטרמן


00:00 ,14.01.2008 מאת: מערכת פורט2פורט

גידול משמעותי ברמת התחרות בענף ההובלה האווירית של נוסעים לישראל וממנה נרשם במהלך שנת 2007, לעומת שנת 2006, כך הודיע היום מנכ"ל משרד התחבורה, גדעון סיטרמן.
 
מהנתונים עולה כי בשנת 2005 הפעילו 33 חברות, סדירות סדירות לישראל וממנה. בשנת 2006, גדל מספרן של החברות הסדירות שפעלו בנתב"ג ל- 36 ובשנת 2007 הגיע מספר החברות הסדירות שהפעילו טיסות סדירות לישראל וממנה ל- 38.
 
כלכלן רשות התעופה האזרחית, דני מורג מסר כי אחד הגורמים העיקריים שהביאו לגידול ברמת התחרות במהלך 2007 הוא הוספת תדירויות לקיבולת מושבים על ידי חברות תעופה זרות המפעילות טיסות לישראל.
 
מהנתונים מתברר כי 21 חברות תעופה זרות הוסיפו תדירויות או הגדילו את קיבולת המושבים המוצעת שלהן. בין החברות לופטנזה, טורקיש, אוסטריאן, אייר פרנס, דלתא, טרנסאארו, מאלב, טארום, רויאל ג'ורדניאן וברסלס איירליינס.
 
מנכ"ל משרד התחבורה ציין כי במסגרת יישום מדיניות הליברליזציה בתעופה אישרה רשות התעופה האזרחית בקשות של חברות תעופה להגדלת תדירות גם כאשר אלה לא התחייבו מהסכם התעופה הבילטרלי.
 
גורם נוסף לעלייה ברמת התחרות הוא גידול במספר החברות המפעילות טיסות נוסעים סדירות לישראל וממנה. ארבע חברות תעופה החלו בהפעלת טיסות סדירות במהלך שנת 2007. מדובר בחברות: טומפסון פליי מבריטניה, בקווים ללוטן ולמנצ'סטר, ניו אקסיס מצרפת בקו למרסיי, חברה מקזחסטן וחברה נוספת מרוסיה.
 
חברת אל על שהיא הדומיננטית כיום בענף ההובלה האווירית לישראל וממנה לא הגדילה את קיבולת המושבים, בהשוואה לשנת 2006. הגידול הכללי בקיבולת המושבים של החברות הזרות והעובדה שהקיבולת של חברת אל על לא גדלה הובילו לירידה משמעותית בנתח השוק של חברת אל על בענף הובלת הנוסעים לישראל וממנה.
 
במהלך שנת 2007 נערכו שיחות תעופה עם רשויות האזרחית של מספר מדינות אירופאיות הכוללות את בריטניה, בלגיה, צרפת, סלובקיה ורוסיה. במהלך השיחות באה לידי ביטוי מדיניות הליברליזציה בענף ההובלה האווירית. סוכם על הגדלת מספר החברות מכל צד שתוכלנה להפעיל טיסות סדירות בקווים לישראל וממנה. לדברי סיטרמן הסיכומים שהושגו צפויים להוביל להפעלת טיסות לישראל וממנה על ידי חברות נוספות במהלך שנת 2008.