פורום מטען אוויר : "אין בשלב זה אפשרות לבצע את הנוהל החדש לקליטת חומ"ס בממן"

מר אילן שחר, יו"ר פורום מטען אוויר, העביר בכתב את הסתייגויות הפורום, בנושא תהליך קליטת מטענים מסוכנים בממ"ן, אל הגברת טניה אדלשטיין, המשמשת כמרכזת בכירה בתחום מטענים מסוכנים במנהל התעופה האזרחית. המכתב, נשלח ב- 29 באפריל 2003


00:00 ,30.04.2003 מאת: מערכת פורט2פורט
מר אילן שחר, יו"ר פורום מטען אוויר, העביר בכתב את  הסתייגויות הפורום, בנושא תהליך קליטת מטענים מסוכנים בממ"ן, אל הגברת טניה אדלשטיין, המשמשת כמרכזת בכירה בתחום מטענים מסוכנים במנהל התעופה האזרחית. המכתב, נשלח ב- 29 באפריל 2003.
 
מר שחר כותב במכתבו כי בהמשך להוראה, של מינהל התעופה האזרחית, כי החל מתחילת יוני 2003 כל משלוח של חומרים המוגדרים כמסוכנים ילווה בהצהרת יצואן אשר עבר הכשרה מתאימה לטיפול בחומרים מסוכנים, זאת בנוסף לאישורים מטעם המשלח, ברצונו, כיו"ר פורום מטען אוויר, להבהיר כי לדעת הפורום, אין אפשרות,  בשלב זה, לבצע ההוראה כלשונה.
 
מר שחר מציין כי מבדיקה שערך 'פורום מטען אוויר' עולה שיצואנים רבים כלל לא יודעים על קיום ההוראה וסומכים על המשלח המבצע עבורם את השילוח, ובנוסף, יצואנים לא מעטים מאחסנים ציוד המורכב ונשלח ללקוחות בחו"ל באמצעות החברות הלוגיסטיות ו/או נציגיהן באמצעות 'מיקור חוץ' – סוגיה זו היא בעייתית מאחר ובמקרים לא מועטים לא קיים עובד של היצואן עצמו אשר יכול לעבור השתלמות ולחתום על התעודה.
 
מר שחר מוסיף ואומר כי חברות המייצאות חומרים מסוכנים נערכות כעת לשלוח את עובדיהן להשתלמויות  אך ייקח עוד זמן לא מועט עד אשר יוכלופורום מטען אוויר : "אין בשלב זה אפשרות לבצע את הנוהל החדש לקליטת חומ"ס בממן" מירב היצואנים להכשיר את עובדיהם – זאת  מכיוון שכמות הקורסים מוגבלת, ומספר היצואנים אשר ייאלצו לעבור את ההשתלמות גבוה. מצב זה יגרום, לדעתו, לעצירת היצוא של חברות רבות אשר משלבות ציוד המוגדר מסוכן במוצריהן, וכן הוצאות כספיות אדירות בגין אחסנה בממ"ן עד ביצוע המשלוח, אי עמידה בחוזי אספקה חתומים, עיכוב תשלומים מלקוחות חייבים ותביעות כספיות כנגד היצואנים.
 
עוד נמסר כי הפורום בעד קיום הוראות מחייבות בנושא חומרים מסוכנים לכלל היצואנים ללא יוצא מהכלל אך יחד עם זאת יש לתת זמן והודעה מוקדמת לכל היצואנים.
 
מר אילן שחר מסיים מכתבו : " לאור זאת אנו מבקשים לדחות במספר חודשים את החלת ההוראה, ולקבוע דיון מיידי ומסודר עם הגורמים הנוגעים בנושא. אנו נשמח לקחת חלק פעיל  בדיון ולרכז את ההצעות והסייגים של היצואנים ולהבהירם במהלך הדיון. להערכתנו ניתן למצוא פתרון בהקמת "לשכת שירות" אשר תוסמך לטפל במשלוחים של מוצרים מיוחדים – כגון מוצרי היי-טק וכיו"ב ".