למרות החשש מסחבת: אושרה אתמול תכנית "אוויר נקי בחיפה"

כזכור, במסגרת אישור התוכנית יבוטל איסור כניסת משאיות לעיר התחתית בחיפה בשעות העומס. המשרד להגנת הסביבה קורא לרשויות נוספות ליישם את המודל לצמצום זיהום מתחבורה


11:36 ,21.09.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

לאחר אישור מועצת העיר חיפה אתמול (ב') את התוכנית לאזור אוויר נקי בעיר - כחלק מהתוכנית הלאומית להורדת זיהום האוויר במפרץ חיפה - המשרד להגנת הסביבה קורא לערים נוספות ליישם את המודל.

 

במסגרת התוכנית תוגבל תנועת רכבי דיזל ישנים ומזהמים בכלל שטחי המגורים של העיר חיפה - אלא אם יתקינו מסנן חלקיקים. המשרד להגנת הסביבה מציע סבסוד של 65%-85% מעלות רכישת והתקנת המסננים באמצעות מוסכים ייעודיים במפרץ חיפה אשר יספקו שירות זה החל מסוף חודש נובמבר. יישום התוכנית לאזור אוויר נקי יפחית בשלב הראשון (2017-18) 13% מהזיהום התחבורתי בעיר ובשלב השני (2019-2020) 23% מהזיהום התחבורתי.

 

נזכיר כי במסגרת אישור התוכנית יבוטל איסור כניסת משאיות לעיר התחתית בחיפה בשעות העומס. שכן מנכ"ל חברת "יפה נוף" אבישי כהן, הודיע כי כניסת משאיות לא מזהמות תותר ברגע שתאושר תכנית אזור אוויר נקי בחיפה.

 

התוכנית לאזור אוויר נקי נולדה בעקבות הסכם הבנות בין משרדי הגנת הסביבה, התחבורה ועיריית חיפה אשר החליטו לפעול יחד לצמצום זיהום האוויר מרכבי דיזל בחיפה. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי רכבי הדיזל הם המקור העיקרי לזיהום תחבורתי הגורם למגוון רחב של מחלות לב, כלי דם, ריאה וסרטן. מפרץ חיפה מתאפיין בנפחי תנועה גבוהים של משאיות דיזל המשרתות את הנמל ואת המפעלים באזור.

 

עוד נמסר מהמשרד להגנת הסביבה כי בעקבות אישורה של התוכנית, השלב המשמעותי האחרון הנותר להפעלת אזור האוויר הנקי הינו חקיקת חוק עזר עירוני אשר יקבע את מגבלות התנועה על רכבי הדיזל המזהמים. המשרד להגנת הסביבה מעריך, כי הסדרי התנועה החדשים ייכנסו לתוקף בתחילת שנת 2017.