הושלמה יציקת מבנה המנהרה הראשון של רכבת העמק

המנהרה היא חלק ממערך של שלוש מנהרות באורך כולל של 900 מטר שיוקמו באזור עפולה בהשקעה של 100 מיליון שקל


10:00 ,19.02.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

הושלמו עבודות יציקת מבנה המנהרה הראשון של קו רכבת העמק.

 

המנהרה, באורך של 250 מטר, היא חלק משלוש מנהרות המתוכננות באזור עפולה, באורך כולל של 900 מטר. עלות הקמת תשתיות רכבת העמק עומדת על 4 מיליארד שקלים. 

 

רכבת העמק תחצה את העיר עפולה דרך מנהרות תת-קרקעיות, ללא פגיעה בנוף העירוני. המנהרות מוקמות בהשקעה כוללת של 100 מיליון שקל. הן מתנשאות לגובה של 8 מטרים ורוחב של 12 מטר. המנהרות יכוסו בסיום העבודות, כך שלא יהיו גלויות, ומעליהן תוקם ריאה ירוקה. בחלקן תעבורנה המנהרות מתחת לאזור הכביש.

 

אבן דרך נוספת בפרויקט רכבת העמק הינה התקדמות העבודות בתחנת עפולה הסמוכה למנהרות. עד כה הושלמה בניית שלד מבנה התחנה והרציף. התחנה משתרעת על שטח כולל של כ-25 דונם ובצמוד לה יבנה מרכז תחבורה שישמש לאוטובוסים ולתחבורה ציבורית ויכלול כ-1,000 חניות פרטיות.

 

במקביל נמשכות העבודות לאורך התוואי להנחת פסי הרכבת. עד כה הונחו 3000 מטר של מסילת ברזל בשני קטעים מערביים (בסמוך לכפר יהושע), כשמדי יום יונחו 600 מטר נוספים.

 

רכבת העמק תחבר את חיפה עם בית שאן באמצעות 60 ק"מ של מסילות ברזל. הרכבת תאיץ למהירות של 160 קמ"ש ותאפשר להגיע מעמק בית שאן לחיפה תוך כ-50 דקות. במסגרת העבודות מוקמים 26 גשרים באורך כולל של 5.5 ק"מ, חניונים, מעברים חקלאיים, גשרים להולכי רגל ועוד. בנוסף, בוצעו במסגרת הפרויקט עבודות שיקום נופי נרחבות, עבודות תשתיות חשמל, תאורה ותקשורת והטיית מערכות תשתית מקומיות וארציות קיימות.

 

שר התחבורה והבטיחות בדרכים ישראל כץ: "מדובר במהפכה של ממש, חיבור ערים כמו עפולה, נשר מגדל העמק ובית שאן לרשת המסילות הארצית יקצר משמעותית את זמן ההגעה למרכז הארץ ויעלה את ערך הנדל"ן של ישובים אלה ויורחבו אפשרויות המגורים והתעסוקה של התושבים".

 

עוד ציין כץ כי הקמת מסילת הרכבת עבור מטענים וחיבורה לנמל חיפה ולמרכז הארץ, תאפשר לצמצם את תנועת רכבות המשא בקו החוף ולהפחית את תנועת המשאיות בכבישים.