נדחתה עתירה כנגד מינוי אורי יוגב ליו"ר הרכבת

העתירה נדחתה על הסף בשל חוסר סמכות עניינית. מרכבת ישראל נמסר כי "מדובר בטענות מטעם גורמים אינטרסנטיים, שכל יעדן הכפשתו של אורי יוגב". יו"ר ועד העובדים גילה אדרעי בתגובה: "כבר הגשנו העתירה לבג"צ. מגיע לחברת הרכבת יו"ר במשרה מלאה"


00:00 ,15.11.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים, בראשות כבוד השופט משה סובל, דחה השבוע על הסף את עתירתם של יו"ר ועד עובדי הרכבת גילה אדרעי ושל פרופ' דני גוטווין - פעיל חברתי הנאבק במדיניות ההפרטה, כנגד מינויו של אורי יוגב ליו"ר דירקטוריון רכבת ישראל.

בעתירתם טענו השניים כי סוגיית מינויו של יוגב ליו"ר הרכבת הובאה כבר הראשית 2011 לפתחה של הועדה לבדיקת מינויים וכי עד כה לא ניתנה החלטה בנושא, למרות שלטענת העותרים, מונחת בפני הועדה חוות דעת של בכירי משרד המשפטים ולשכת היועץ המשפטי לממשלה התנגדים למינוי. עוד נטען כי לאור כך, יוגב מתמנה, מידי שבוע, כיו"ר בפועל של ישיבות הדירטוריון ובכך למעשה נמנע דיון ציבורי בענין הכוונה להפריט את חברת הרכבת.

העותרים ביקשו מבית המשפט להורות לדירטוריון לנמק מדוע טרם נתקבלה החלטה בנושא המינוי ואת הימנעותו של הדירקטוריון מלבחון מחדש את שאלה המינוי לאור חוות הדעת שהונחה בפניו.

כאמור, ביהמ"ש פסק כי העתירה נדחית על הסף בשל חוסר סמכות עניינית "רב המרחק עד למסקנה שהאינטרס הציבורי גובר על חלוקת סמכויות שקבע המחוקק", פסק השופט.

מרכבת ישראל נמסר כי: "מדובר בטענות מטעם גורמים אינטרסנטיים, שכל יעדן הכפשתו של אורי יוגב. ברור לכל כי הגורמים השונים אשר פועלים להכפשת שמו של אורי יוגב עושים זאת כחלק מניסיון לעצור, בכל דרך, קידומם של ביצוע שינויים הכרחיים ברכבת ישראל באמצעות עצירת מינוי יוגב ליו"ר".

לעומת זאת, גילה אדרעי יו"ר ועד עובדי הרכבת, בירכה על החלטת ביהמ"ש וציינה: "אנו שמחים שהעניין יגיע לבג"צ. יו"ר, המגיע פעם בשבוע ונותן החלטות שישליכו על עתיד החברה לשנים קדימה - החלטות שהשלכותיהן עלולות להתגלות עם הזמן כלוקות בחסר. מי ישלם את מחיר ההחלטות האלו? האם עובדי הרכבת?"

עוד הסבירה אדרעי כי יוגב הוא בעל חברה פרטית (WHITEWATER) והוא מגיע אחת לשבוע לישיבות הדירקטוריון, ועל כך מבקשים עובדי הרכבת לעתור. "לא מגיע לחברה כמו רכבת ישראל ניהול במשרה מלאה?", סיכמה אדרעי.