פורסם מכרז נוסף בפרויקט רכבת העמק, בהיקף של 250 מיליון שקלים

החברה הלאומית לדרכים פרסמה מכרז נוסף להקמת רכבת העמק בין חיפה לגשר שייח חוסיין בבית שאן, שכולל הקמת תשתית למסילת ברזל מהעיר נשר ועד קיבוץ יגור וכן גשרים ומחלפים על כביש 75


00:00 ,31.05.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

מאיצים את פרויקט רכבת העמק. החברה הלאומית לדרכים פרסמה אתמול מכרז נוסף של פרויקט רכבת העמק המיתולוגית המתוכנן בין חיפה לגשר שייח חוסיין שבעמק בית שאן. כך הודיע שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כץ.

שר התחבורה מסר כי, המכרז שפורסם כולל הקמת תשתית למסילת ברזל באורך של חמישה קילומטרים מהעיר נשר ועד קיבוץ יגור וכן גשרים ומחלפים על כביש 75. היקף מכרז זה נאמד ב-250 מיליון שקלים.

ממשרד התחבורה נמסר כי, לפני כשנה החליט השר כץ להאיץ את פרויקט רכבת העמק כחלק מתוכנית "נתיבי ישראל" שנועדה ליצור רשת של רכבות וכבישים מהירים, מקרית שמונה בצפון ועד אילת בדרום. בתוך כך, העביר השר כץ את האחריות לטיפול בפרויקטים של הקמת מסילות רכבת בגליל לידי החברה הלאומית לדרכים.

עוד נמסר כי, מאז יצא הפרויקט לדרך לפני כשלושה חודשים, הצליחה החברה הלאומית לדרכים לפרסם ארבעה מכרזים למיזם ההיסטורי של רכבת העמק.

מנכ"ל החברה הלאומית לדרכים, אדריכל שי ברס אמר כי "בשל היקפו של הפרויקט, הוחלט לחלקו למקטעים שונים, אשר יאפשרו גם לחברות בסדר גודל בינוני, להתמודד במכרזים ולהיות שותפות בעשייה". מדובר במכרז בשיטת ה-design build בו הקבלן מתכנן ומבצע את הפרויקט על פי הנחיות החברה הלאומית לדרכים.

השר כץ ציין כי, לאורך מסילת העמק שאורכה כ-60 קילומטר יוקמו בשלב הראשון חמש תחנות רכבת מתוך שמונה תחנות המתוכננות על תוואי הקו: לב המפרץ, כפר יהושע, כפר ברוך, תחנת עפולה ותחנת בית שאן. בנוסף יוקמו גשרים באורך כולל של כארבעה קילומטרים ותכרה מנהרה באורך קילומטר אחד שתצא מתחנת עפולה.

שר התחבורה ציין כי, הקמת מסילת הרכבת עבור מטענים וחיבורה לנמל חיפה ומרכז הארץ, תאפשר לצמצם את תנועת רכבות המשא בקו החוץ ולהפחית את תנועת המשאיות בכבישים. לדבריו, היא גם תקטין את עומסי התנועה ומעורבותן של המשאיות בתאונות.

יו"ר החברה הלאומית לדרכים, מיכה גולדמן, ציין כי "חיבור ערים כמו נשר, מגדל העמק, עפולה, ובית שאן לרשת המסילות הארצית יקצר באופן ניכר את זמן ההגעה למרכז הארץ. מדובר במהפכה של ממש שתעלה את ערך הבתים בישובים אלה ותרחיב את אפשרויות המגורים והתעסוקה של התושבים".