החלו עבודות הקמת מרכזית המפרץ

עלות העבודות, שיכללו את כל מרכיבי התחבורה הציבורית, עומדת על 200 מיליון שקל והן צפויות להימשך 30 חודשים


11:38 ,02.07.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

חברת יפה נוף מבצעת, בשם משרד התחבורה, את השלמת מרכזית המפרץ החדשה, שתשתרע על כ-12 אלף מ"ר ותכלול את כל מרכיבי התחבורה הציבורית הקיימים בסביבה – המטרונית, קווי האוטובוסים העירוניים והבין-עירוניים, גישה לתחנות הרכבת של רכבת החוף ורכבת העמק, גישה לרכבל העתידי וחניון לכלי רכב פרטיים.

 

השבוע החלו עבודות קידוחי כלונסאות עבור גשר הרציפים של תחנת רכבת העמק ועבור מבנה האגף הצפוני של מרכזית המפרץ. עבודות אלה מהוות את השלב הראשון בהקמת התחנה החדשה.

 

האגף הצפוני (החדש) של מרכזית המפרץ יהיה ממוזג ובן שתי קומות. בקומה התחתונה יהיו רציפי מטרונית ורציפי אוטובוסים בין-עירוניים, עם מידע אלקטרוני לציבור. הקומה השנייה תשמש כתחנת המוצא לרכבת העמק.

 

האגף הדרומי, אותו הקימה ופתחה יפה נוף לפני כשנתיים, משמש לרציפי הורדה והעלאה של אוטובוסים עירוניים.

 

בצד הצפון-מערבי של פסי הרכבת הקימה חב' יפה נוף חניון של כ-400 מקומות חניה לבאי המרכזית. מרכזית המפרץ החדשה תהיה מונגשת לבעלי מוגבלויות עם דרגנועים ומעליות.

 

תקציב הקמת המרכזית, כולל האגף הדרומי שכבר הושלם, הוא כ-200 מיליון שקל. העבודות להקמת האגף הצפוני ועבודות הפיתוח, בעלות של כ-130 מיליון שקל, החלו השבוע ומתוכננות להימשך כ-30 חודשים.

 

מתחם מרכזית המפרץ הינו סגור ומאובטח, סביבו תעשה עבודת פיתוח נופי וגינון ותותקן תאורה דקורטיבית. בגמר ההקמה תתחזק חברת יפה נוף את המרכזית באמצעות חברת ניהול ואחזקה, בשיתוף עם מפעילות התחבורה הציבורית המשתמשות במתחם.

 

שר התחבורה, הבטיחות בדרכים והמודיעין, ישראל כץ ציין כי מטרופולין חיפה הוא הראשון בישראל בו מופעלת מערכת תחבורה ציבורית מתקדמת, מושלמת והוליסטית, שכוללת רכבת, מטרונית, אוטובוסים עירוניים ובין עירוניים ועוד. לדבריו, מרכזית המפרץ החדשה תשלים את המערך ותשמש שער כניסה ויציאה שישמש את תושבי מטרופולין חיפה וצפון הארץ.

 

כץ: "השלמת המרכזית היא נדבך חשוב במהפכת התחבורה הציבורית שמוביל משרד התחבורה, במטרה לחבר ולקרב את הפריפריה למרכז, ביחד עם פרויקטים תחבורתיים גדולים נוספים שהובלנו ונוביל, כמו פרויקט המטרונית, מנהרות הכרמל, כביש עוקף קריות, מערך המחלפים והשלמת כביש חוצה ישראל צפונה. פרויקטים אלה, בשילוב מערך הרכבות - רכבת החוף, רכבת העמק, והרכבות לכרמיאל ולנצרת - ישפרו את הנגישות וחיבור הפריפריה למרכז".

 

ראש עיריית חיפה יונה יהב: "הקמת מרכזית המפרץ, שהיא הגדולה בישראל, מהווה מרכיב נוסף במערך התחבורה הציבורי בחיפה, שהוא המתקדם והמשוכלל בארץ, בזכות שילוב מגוון רחב ביותר של אמצעי תחבורה ציבורית, נוחה, זמינה, מהירה ונגישה לכל תושב ולכל מקום בחיפה".

 

מנכ"ל יפה נוף אבישי כהן: "חברת יפה נוף רואה בביצוע פרויקט זה את עמוד התווך לרשת התחבורה הציבורית של מטרופולין חיפה, על-ידי כך שתעמיד את כל הכלים המקצועיים הנדרשים להשלמת הפרויקט במועד ובתקציב הנדרש".