חברת נתיבי ישראל: עבודות להקמת ארבעה מחלפים חדשים בכביש 77

המחלפים החדשים יבטלו את הרמזורים בתוואי בין מחלף גולני למחלף המוביל בהשקעה של כ-360 מיליון שקלים. העבודות צפויות להסתיים במחצית השנייה של 2018


13:59 ,23.01.2017 מאת: מערכת פורט2פורט

ממשרד התחבורה וחברת נתיבי ישראל נמסר, כי נמצאות בעיצומן עבודות להקמת ארבעה מחלפים חדשים לאורך כביש 77 שבצפון, בין מחלף גולני למחלף המוביל. ארבעת המחלפים החדשים- טורעאן, הושעיה, ציפורית ובית רימון, יבטלו את הצמתים המרומזרים ואת הפניות שמאלה ובכך יאפשרו השתלבות בטוחה ומהירה בכביש 77 הראשי וכניסות ויציאות בטוחות ליישובים, אזורי התעשייה ולבסיס הצבאי הממוקמים לאורך התוואי. הפרויקט בהשקעה כוללת של כ- 360 מיליון שקלים.

 

במסגרת הפרויקט הנמצא בשלבים מתקדמים, יוקמו במבצעים הנדסיים, מורכבים שלושה גשרים אינטגרליים שיינשאו לגובה של מעל 6 מטרים, רמפות מחלף לעלייה וירידה, מעבר תת קרקעי לכלי רכב מתחת לכביש 77, מעברים תת קרקעיים בטוחים להולכי רגל במקומות בהם נדרשת חציית כביש ראשי, מעבר בטוח לחיילים המשרתים במחנה שמשון, בנוסף מוקמות דרכים ייעודיות למעבר בטוח של חקלאים, כמו כן מתבצעות העתקות תשתיות נרחבות לאורך כל התוואי.

 

בפרויקט זה, כמו בשאר הפרויקטים של חברת נתיבי ישראל, קיבל אופיו הכפרי והירוק של האזור חשיבות עליונה. כבר בתכנון המוקדם, הושם דגש מיוחד על פיתוח הנוף ושמירה על ערכי הטבע, כמו גם העתקת עצים ופעולות נרחבות לשיקום אוצרות הטבע לאורך התוואי, בנוסף שמירה על אתרים ארכיאולוגים והיסטוריים.

 

לפרויקט חשיבות אסטרטגית בהשלמת חיבור הפריפריה למרכז. כביש 77 מהווה את הזרוע המזרחית של כביש 6 שיתחבר בעתיד עד לכביש 70 (תל קשיש).

 

במקביל לתחילת העבודות להקמת ארבעת המחלפים, החל פרויקט נוסף בהשקעה כוללת של כ- 600 מיליון שקלים, להקמת מחלף מערכתי שיהווה תחליף לצומת רמת ישי המרומזר היום, והארכת כביש 77 המתחבר לצומת רמת ישי הקיים, עד צומת התשבי, כאשר כביש 722 יהפוך לכביש אזורי. בכך יהפכו המחלפים החדשים בתוואי כביש 77, לעורק תחבורתי ראשי בין הפריפריה למרכז שיאפשרו נסיעה רציפה ובטוחה ללא רמזורים כלל מצומת עמיעד בכביש 85 עד כביש 6 החדש.

 

מחברת נתיבי ישראל נמסר, כי פרויקט המחלפים בכביש 77 תוכנן בקפידה רבה, בתוכנית מורכבת שארכה זמן רב, זאת במטרה לבצע הלכה למעשה את השיטה שמקדם משרד התחבורה, באמצעות חברת נתיבי ישראל הכוללת הקמה של מחלפים המבטלים צמתים מרומזרים ומאפשרים זרימת תנועה, מזעור חיכוך בין כלי הרכב ומענה בטיחותי למשתמשי הדרך.

 

במידה ולא יהיו עיכובים מבחינת מזג האוויר, עבודות התשתית וכד', צפויות העבודות להסתיים במחצית השנייה של שנת 2018.