עתירה לבג"צ: לאפשר יבוא אישי של רכב לישראל גם בעזרת יועצים

עמותת יועצי היבוא האישי עתרה נגד שרי התחבורה והתמ"ת. בין השאר, טענה העתירה נגד עמדת משרד התחבורה כי יועץ הופך את היבוא למסחרי


00:00 ,05.03.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

לאחרונה הגישה עמותת יועצי היבוא האישי עתירה לבג"צ נגד שרי התחבורה והתמ"ת בנוגע להליך יבוא אישי של רכב לישראל.

במסגרת העתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין גיל נדל ושירית נקר, המתמחים בדיני יבוא, יצוא וסחר בינלאומי, טענה העמותה שמשרד התחבורה מפרש בצורה דרקונית את צו היבוא החופשי, באופן שאינו מאפשר לאזרחים לייבא כלי רכב ביבוא אישי.

עוד טענה העמותה, כי לפי עמדת משרד התחבורה, כל אזרח שנעזר ביועץ לצורך הסדרת היבוא האישי הופך את ההליך למעשה ליבוא מסחרי, דבר שגורם למשרד לשלול את רישיון היבוא ולאסור את יבוא הרכב.

העמותה טענה כי הליך יבוא אישי של רכב לישראל אינו פשוט ומצריך ידע ומומחיות, וכי הייעוץ שהיא מעניקה לאזרחים הוא מחויב המציאות. עוד נטען שבלי אותו ייעוץ, לא יוכלו אזרחים לייבא כלי רכב ביבוא אישי. בפועל, נטען, לא יהיה יבוא אישי.

עוד נטען, כי האפשרות להיעזר ביועצים מצויה גם בהמלצות ועדת זליכה, שהגישה בימים אלה את מסקנותיה לשר התחבורה.

העמותה טענה כי בפסק דין שניתן בבית המשפט המחוזי בתל אביב בדצמבר 2011, במקרה פרטני של יבואן, נקבע ששימוש ביועץ לא הופך את ההליך ליבוא מסחרי. משרד התחבורה, נטען, ערער על אותו פסק דין והוא מסרב לנהוג בהתאם לו.

לאור זאת, ביקשה העמותה מבג"צ להורות למשרד התחבורה לתת רישיונות ליבוא אישי גם במצבים בהם היבואן נעזר ביועצים. בנוסף, ביקשה העמותה מבג"צ להורות למשרד התחבורה לקבוע קריטריונים ברורים יותר, שיסבירו מה ייחשב כיבוא אישי של רכב.

העתירה נקבעה לדיון ב-21 במאי בפני הרכב שופטים. בית המשפט קבע שתגובת משרד התחבורה תוגש עד שבעה ימים לפני מועד הדיון.