רכבים טוטל לוס נמכרו כחדשים

חשד: כלי רכב לאחר תאונות קשות של "אובדן להלכה" הועלו בחזרה לכביש לאחר תיקון במוסכים בשטחים ונמכרו ככלי רכב ללא תאונה תוך העלמת הכנסות בהיקף של מליוני ₪


00:00 ,05.09.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

יחידת אתגר-להב 433 ומחלקת חקירות מכס ומע"מ-ירושלים עצרו הבוקר לאחר חקירה סמויה 8 חשודים במסגרת חקירה שמרכזה שני אחים, סוחרי רכב מאזור נתניה, שבבעלותם חברה לסחר במכוניות החשודים שרכשו כלי רכב לאחר תאונות קשות, ולאחר תיקון במוסכים בשטחים הוצעו כלי הרכב למכירה כמכוניות ללא תאונות.

מחומר החקירה עלה כי החשודים נהגו לרכוש ממגרשי ההסדר כלי רכב לאחר תאונות ושיקמו במטרה להעלותם על הכביש בשנית. ע"פ החשד, החשודים הכניסו את כלי הרכב לתיקון במוסכים בשטחים תוך שימוש בחלקים שפורקו מכלי רכב גנובים. לאחר מכן, על מנת "להלבין" את החלקים הגנובים, הוציאו החשודים חשבוניות פיקטיביות בגין רכישת החלקים וזאת על מנת ליצור מצג שווא לפיו נרכשו כדת וכדין. עוד עולה מהמידע כי החשבוניות על רכישת חלקי הרכב הונפקו על שמם של "אנשי קש" וזאת בכדי להסתיר את מעורבות האחים ובכך לחמוק מתשלום המס המתחייב.

 

מהחקירה עלה חשד כי הרכבים שרכשו שני החשודים עברו את הליך השיקום במוסכים לא מורשים, תוך שימוש בחלקי רכב גנובים לשם הוזלת עלויות והעלאת רווחים. החקירה מצאה כי הרכבים מוצעים למכירה כרכבי יד שנייה, תוך הסתרה מהלקוח התמים את עצם העובדה כי מדובר ברכב שניזוק בתאונה קשה. בחקירה עלה כי כלי הרכב הוצעו למכירה כשיש בהם ליקויים בטיחותיים חמורים תוך סיכון חיי אדם– למשל רכב ניסאן מורנו שהיה מעורב בתאונה בה הופעלו כריות אוויר, הוצע למכירה ללא כריות האוויר במגרש רכב בתל מונד. במהלך החקירה הגיעו החוקרים למגרש הרכב והתחזו לקונים המעוניינים ברכב הניסאן, כאשר איש המכירות במגרש מציין בפניהם כי מדובר ברכב שלא עבר תאונות ושהוא תקין לחלוטין מבחינה בטיחותית.

על פי החשד, החשודים רכשו את רכבי ה"אובדן להלכה" ממגרשי ההסדר "אלרון קאר", "אורדן",ועוד. מהמסמכים שנתפסו עלה כי במהלך שנת 2010 עד תחילת שנת 2011 קנתה החברה שבבעלותם מאלרון קאר ומאורדן כ- 500 כלי רכב במצב של "אובדן להלכה", מתוך מטרה לשקמם ולהכשירם לנסיעה.

בשלב הבא של החקירה נאספו מחברות הביטוח כל המסמכים שהוגשו עבור שיקום הרכבים שנרכשו. נתפסו כל החשבוניות עבור רכישת חלקי הרכב, חשבוניות התיקון מהמוסכים, אישורי תיקון מוסך מורשה וכן אישורי תקנה 309 המעידים על בטיחות כלי הרכב בסיום התיקון.

מנתוני הדווח לרשות המסים עולה כי החברה שבבעלות האחים דיווחה על מחזור שנתי בהיקף של כ- 300,000 ₪ בלבד לשנת 2010. נתון זה לא עולה בקנה מידה אחד עם העובדה שבתקופה המקבילה רכשה החברה ממגרשי ההסדר כ- 500 כלי רכב וממצאי החקירה עד ככה עולה חשד כי להעלמת הכנסות בהיקף של מליוני ₪ במהלך ארבע השנים האחרונות.

הלילה במסגרת המבצע נעצרו עד כה 8 חשודים, נתפסו כלי רכב יוקרתיים צ'קים וסכומי כסף גדולים מסמכים ,קבלות וחשבוניות החשודת כמזויפות. החשודים יובאו היום בשעה 12:00 להארכת מעצר בבימ"ש בראשל"צ.