ברוש על החרם הפלסטיני: לא לאפשר העברת סחורה פלסטינית דרך נמלי ישראל

נשיא התאחדות התעשיינים ציין היום בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת כי אם החרם לא יוסר יש לסגור את נמלי הים בישראל למעבר סחורות פלסטיניות


00:00 ,02.05.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

נשיא התאחדות התעשיינים ציין היום בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת כי אם החרם לא יוסר יש לסגור את נמלי הים בישראל למעבר סחורות פלסטיניות
 
"הפלסטינים יורים לעצמם ברגל". כך אמר היום שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, בהופיעו בוועדת הכלכלה של הכנסת שדנה בנושא "בחינת צעדים בתגובה להחלטת הרשות הפלסטינית להחרים תוצרת ישראלית מאזור יהודה ושומרון".
 
ברוש אמר כי: "היחסים הכלכליים בין הישראלים לפלסטינים הם למעשה הבסיס לשלום הכלכלי, ומסייעים באופן ישיר לשיקום הכלכלה הפלסטינית. אנו לא פטרונים של הפלסטינים ועובדים בשיתוף פעולה עם מדינות נוספות רבות בהן טורקיה, יפן, שבדיה, גרמניה ועוד בהשקעות בשטחי הרשות, במטרה ליצור תעסוקה לפלסטינים. אך בראש ובראשונה, בהחרמת התוצרת הישראלית - הפלסטינים יורים לעצמם כדור ברגל.
 
ברוש ציין כי הוא ניהל שיחות עם הפלסטינים וכי "הם יודעים שקודם כל החרם פוגע באזרחים שלהם. גם על האמריקאים החרם לא מקובל. ממשלת ישראל וראש הממשלה בראשה צריכה להציב תנאי – אין הבטחות  והסכמים ללא הסרת החרם. את הדרישה הזו יש להציב גם בפני האמריקאים, וכתנאי, שילחצו על הפלסטינים בנושא זה. במידה והחרם לא יוסר – יש לסגור את נמלי הים של ישראל למעבר סחורות המיועדות לרשות הפלסטינית".
 
כזכור, בשבוע שעבר הגיב שרגא ברוש על הצו הנשיאותי עליו חתם אבו מאזן שקרא לחרם מוצרים ישראלים תוצרת התנחלויות באזור יהודה ושומרון, וציין כי משיג אפקט הפוך "בראש ובראשונה, הוא פוגע בכלכלה הפלסטינית, פוגע בתעסוקת עובדים פלסטינים וישראלים ופוגע במפעלים ישראלים. מהלך זה פוגע בכלכלה הפלסטינית ובפעילות של מדינות העולם, והמגזר העסקי בישראל לסייע לכלכלה הפלסטינית".
 
עוד הוסיף ברוש: "עתיד השטחים ייקבע סביב שולחן המשא ומתן - אין מקום לערב פוליטיקה בכלכלה, יש להצטער על החלטה זו וכולי תקווה שהיא תשונה בהקדם, כדי שלא נגיע למצב בו מדינת ישראל תצטרך לנקוט צעדים דומים מול מוצרי הרשות הפלסטינית".
 
מהתאחדות התעשיינים נמסר כי היקף הסחר בסחורות ושירותים של ישראל עם הרשות הפלשתינית בשנת 2009 הסתכם ב-15 מיליארדי שקלים. היקף הסחר בסחורות בלבד עמד על 3.206 מיליארדי דולרים בשנת 2009, המהווים ירידה של 16.4% לעומת שנת 2008.