ד"ר יורם זבה על הרפורמה בתעריפים: המשתמשים בהובלה ימית לא רוצים לשלם יותר

ד"ר זבה, העומד בראש פורום המשתמשים בנמלים בשיחות מול משרד התחבורה: "הדעה הרווחת בקרב המשתמשים היא כי רמת השירות בנמלי ישראל כיום אינה מצדיקה העלאה בתעריפים". לדבריו, ההצעה טומנת בחובה העלאת תעריפים משמעותית ביותר וכלל לא ברור מי ישלם מה


00:00 ,10.10.2007 מאת: מערכת פורט2פורט

ד"ר זבה, העומד בראש פורום המשתמשים בנמלים בשיחות מול משרד התחבורה: "הדעה הרווחת בקרב המשתמשים היא כי רמת השירות בנמלי ישראל כיום אינה מצדיקה העלאה בתעריפים". לדבריו, ההצעה טומנת בחובה העלאת תעריפים משמעותית ביותר וכלל לא ברור מי ישלם מה
 
ד"ר יורם זבה נפגש אמש לראיון עם מערכת port2port בנושא הרפורמה בתעריפים שפורסמה על ידי משרד התחבורה והאוצר ב-18 בספטמבר. במהלך הראיון הבהיר ד"ר זבה, המשמש כראש הפורום שהוקם על ידי איגודי המשתמשים בנמלים – לשכת הספנות, התאחדות התעשיינים, איגוד המשתמשים בהובלה ימית ולשכת המסחר - כי המשתמשים בהובלה ימית אינם מוכנים לשלם יותר בעבור רמת השירות הניתנת להם כיום בנמלי ישראל.
 
יש לציין כי ד"ר זבה מקיים בימים אלה שיחות הבהרה עם אנשי משרד התחבורה בנוגע להצעה לרפורמה בתעריפים שפורסמה כאמור ב-18 בספטמבר, וזאת, לדבריו, כדי לרדת לעומקה של הרפורמה בתעריפים אשר התקבלה על ידי גופי המשתמשים השונים בתהיות ושאלות רבות.
 
לדברי ד"ר זבה, יש הצדקה בדברי נשיא לשכת הספנות, ראובן צוק, ויו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית, גד שפר, אשר טענו כי הצעת הרפורמה בתעריפים אינה מפורטת דיה.

זבה מודה שהמבנה הנוכחי אינו האידיאל בהתגלמותו אבל זו איננה סיבה מספקת לאמץ מבנה אחר אם הוא גרוע יותר. זבה ציין גם כי הוא לא נבהל מהמילים "סבסוד צולב" כרעה חולה שיש להיפטר ממנה בכל מחיר.
 
לטענתו, השאלה הראשונה שעולה למקרא ההצעה היא "מי ישלם מה?" מכיוון שכלל לא ברורה החלוקה בין גופי המשתמשים. לדבריו, על פניו מדובר בהעלאת תעריף משמעותית ביותר, וכי המשתמשים אינם מוכנים לשלם יותר בעבור רמת השירות שניתנת להם כיום בנמלי ישראל.
 
ד"ר זבה הגיב גם על הדרך בה פורסמה הצעת הרפורמה. לדבריו, מועד פרסומה- ממש לפני תקופת החגים - חג ראש השנה וחג סוכות – והזימון ל"שימוע" שנקבע לתאריך 28 באוקטובר בפני חברות הספנות, חברות הנמל והמשתמשים, חרצו את גורל לוח הזמנים השאפתני של משרד התחבורה שרצה להכניס את התעריפים החדשים לתוקף כבר ב-1 בינואר 2008.
 
לדברי זבה, לו"ז זה הינו בעייתי ביותר מכיוון שעדיין יש סעיפים רבים לדיון וליבון, עדיין יש לידע את חברות הספנות הזרות בנושא ומעל לכל – חייבת להיות תקופת התראה והסתגלות של כלל הגופים לשינוי המהותי המוצע בהצעת הרפורמה בתעריפים.
 
הוא ציין כי "האיזון במערכת הופר" וכלל לא ברור כעת אם הרפורמה בתעריפים היא לטובה או לרעה – וזאת מכיוון שפרטים רבים בהצעה טרם ידועים. לאור השינויים הרבים המוצעים בהצעה לרפורמה בתעריפים, הוסיף, ברור כי יש מי שנהנה ממנה ויש מי שמפסיד – אלא שטרם ברור מיהו מי. במצב כזה לא ייפלא ש"חוסר השקט" צובר תאוצה.
 
* הראיון המקיף והמלא עם ד"ר יורם זבה בנושא הרפורמה בתעריפים בנמלים יתפרסם בגיליון אוקטובר של מגזין port2port.