החזרי תום מסע – עד סוף יוני

חברת נמלי ישראל: במסגרת המאמצים להאצת הטיפול בתשלום החזרי תום מסע תוגבר איגוד המשתמשים בהובלה ימית בעובדים נוספים; דירקטוריון חנ"י הינחה להשלים את תהליך הבדיקה בתוך 5 חודשים במהלכם ישולמו מקדמות בשיעור של 35% לזכאים


00:00 ,01.02.2006 מאת: מערכת פורט2פורט

חברת נמלי ישראל: במסגרת המאמצים להאצת הטיפול בתשלום החזרי תום מסע תוגבר איגוד המשתמשים בהובלה ימית בעובדים נוספים; דירקטוריון חנ"י הינחה להשלים את תהליך הבדיקה בתוך 5 חודשים במהלכם ישולמו מקדמות בשיעור של 35% לזכאים
 
חברת נמלי ישראל הודיעה אתמול כי במסגרת המאמצים להאצת הטיפול בתשלום החזרי תום מסע ודמי שהייה בעקבות השביתה הממושכת בנמלי הים בקיץ 2004, סוכם עם איגוד המשתמשים בהובלה ימית לתגבר את צוות המשימה העוסק בנושא בצוות עובדים נוסף, שהחל עבודתו בימים אלה.
 
כידוע, איגוד המשתמשים בהובלה ימית מרכז את הטיפול בבדיקתן של כ- 50 אלף הפניות שהתקבלו בעקבות השביתה. דירקטוריון חברת נמלי ישראל הינחה בישיבתו האחרונה כי הטיפול בבדיקת הפניות יושלם בתוך 5 חודשים, עד סוף יוני 2006.
 
כזכור, מועצת רשות הנמלים החליטה בזמנו לאשר תשלום החזר הוצאות "תום מסע" ודמי שהייה לבעלי מטענים בגין השביתה והעיצומים בנמלי הים ביולי-אוגוסט 2004. מועצת הרשות אף הרחיבה את תחולת התקופה להחזר עד ל- 10 באוקטובר 2004 ואישרה לשם כך תקציב מקסימלי בסך של 100 מיליון ₪. איגוד המשתמשים בהובלה ימית מרכז את הטיפול בבדיקת הבקשות שהתקבלו ומעבירן לחברת נמלי ישראל לאישור ולתשלום.
 
מחברת נמלי ישראל נמסר עוד כי נוכח ההיקף חסר התקדים של הפניות, המתייחסות לכ- 190 אלף מכולות ומטען נוסף, שהוא היקף הגבוה מהאומדנים הראשוניים, ישולמו מעתה לזכאים מקדמות בשיעור של 35% מסך הדרישה, בשונה מהנעשה עד כה (50%).
 
יש לציין שלחנ"י ולאיגוד המשתמשים לא היתה שום יכולת לאמוד או להעריך את כמות הפניות להחזרי תום מסע כמו גם לשער האם ההקצבה של 100 מליון השקלים תכסה את גובה הדרישה. נקודת הייחוס היחידה שעמדה לרשותם היתה גובה ההקצבה (30 מליון ₪) והיקף הפניות (5700) מהשביתה הקודמת.
 
יצויין כי מועצת רשות הנמלים (כיום חנ"י) קבעה בזמנו שבמידה וכלל הדרישות בתום תהליך הבדיקה, יעלו על סך של 100 מיליון ₪, יחולק סכום זה באופן פרופורציונלי שווה בין כל הזכאים, ביחס לסכום הכולל שאושר עבורם בתום תהליך הבדיקה.
 
דב מרום, מנכ"ל איגוד המשתמשים בהובלה ימית, אישר אמש את העובדות, אך ביקש להדגיש שהאיגוד ממונה על הליך הבדיקה בלבד ואין הוא ממונה על התשלום. הוא הוסיף שלצורך השלמת הליך הבדיקות ביעילות ובמהירות האפשרית, איגוד המשתמשים תיגבר את העובדים בצוות וחצי וכיום העבודה בנושא מסתכמת בהיקף של שבע משרות. כל זאת, ציין מרום, מתוך כוונה לסיים את העבודה עד ה- 30 ביוני 2006 כשלצורך כך הושקעו בנוסף, על חשבון איגוד המשתמשים, כספים נוספים לרכישת ציוד משרדי ומיחשוב.
 
מרום ציין שלהערכת האיגוד, לאחר שכבר נעשו כ- 50% מהבדיקות, ככל הנראה אותם 100 מליוני שקלים שהוקצבו על ידי האוצר לא יכסו את ההיקף חסר התקדים של הפניות להחזר, שהוגשו על ידי המשתמשים. בימים אלה תיעשה פניה משותפת של איגוד המשתמשים בהובלה ימית, של איגוד לשכות המסחר ושל התאחדות התעשיינים, לאוצר ולתחבורה, על מנת שאלו יאשרו תוספת של מליוני שקלים נוספים לטובת החזרי תום מסע.