הסוחרים בצפון: הקפאת אדמות פארק הקישון ינוונו את נמל חיפה

הנהלת לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון מזהירה כי אם תבוטל התוכנית לאפשר לנמל חיפה להשתמש בחלק מאדמות פארק הקישון לצורך אחסון מכולות, ייגרם לכלכלת חיפה והצפון נזק בלתי הפיך


00:00 ,29.07.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

הנהלת לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון מזהירה כי אם תבוטל התוכנית לאפשר לנמל חיפה להשתמש בחלק מאדמות פארק הקישון לצורך אחסון מכולות, ייגרם לכלכלת חיפה והצפון נזק בלתי הפיך
 
הנהלת לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון מזהירה כי אם תבוטל התוכנית לאפשר לנמל חיפה להשתמש בחלק מאדמות פארק הקישון לצורך אחסון מכולות, ייגרם לכלכלת חיפה והצפון נזק בלתי הפיך. מדובר בתוכנית להקצאת שטחים ליד נחל הקישון לנמל חיפה, לצורך אחסון מכולות. תוכנית זו נדונה כבר זמן רב והיא נועדה לפתור מקצת ממצוקת היעדר שטחי העורף בנמל חיפה. עם התקדמות הדיונים לאישור התוכנית, התארגנו גופים שונים לסכל אותה, בטענה של פגיעה בערכי נוף וטבע.
 
בדיון שנערך השבוע אמר נשיא הלשכה, גד שפר, כי לנמל חיפה יש היום חלופות. לדבריו, "אם הנמל לא יוכל לתת שירות הולם, אוניות יפסיקו לפקוד אותו. זה ינוון את נמל חיפה, יפגע ביצואנים וביבואנים, המגזר העסקי כולו ייפגע וייפגע המרקם החברתי של חיפה והצפון".
 
שפר שיגר מכתב לחברי הוועדה שעתידה לדון בנושא עבור מינהל מקרקעי ישראל, בה חברים מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, מנהל רשות החברות הממשלתיות, מנכ"ל משרד התחבורה, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, מנכ"ל חנ"י ויו"ר קק"ל. במכתבו קרא להם לבחון את העובדות בראייה ארוכת טווח ותוך שיקול דעת של העובדות לאשורן, ולא להיסחף אחרי הצהרות פופוליסטיות. "העובדות הן כי אם תבוטל התוכנית לאפשר לנמל חיפה להשתמש בחלק מאדמות פארק הקישון לצורך אחסון מכולות, ייגרם לכלכלת חיפה והצפון נזק בלתי הפיך. אם הנמל לא יוכל לתת שירות הולם, אוניות יפסיקו לפקוד אותו. זה ינוון את נמל חיפה, יפגע ביצואנים וביבואנים, המגזר העסקי כולו ייפגע וייפגע המרקם החברתי של חיפה והצפון. בד בבד, אם תבוטל התוכנית, לא יהיה עוד סיכוי לתחרות בין נמלי חיפה ואשדוד, תחרות שהיא חשובה מאין כמותה למשק, והינו יעד מרכזי של ממשלת ישראל ולמענה בוצעו מהלכים כואבים ויקרים של רפורמות בנמלים והתחלת הליכי הפרטה. כל הגופים העסקיים והמוניציפליים עושים היום כל מאמץ לפתח את נמל חיפה כדי שיעמוד בתחרות. ביטול התוכנית יגדע את הסיכוי הזה וייתן מכה קשה לכלכלת חיפה והצפון".
 
שפר מוסיף עוד כי השמירה על ערכי הטבע חשובה גם לבעלי המטענים, כתעשיינים וכאנשי הצפון, אבל השמירה על ערכים חברתיים ועל פרנסתם של אנשים חשובה לא פחות: "להילחם למען נושאים ירוקים זה היום טרנד אבירי, מרשים ופופולארי. אבל אבירי המלחמה הזו שוכחים שבלי נמל חיפה, העוגן הכלכלי המרכזי של חיפה והצפון, תיפגע פרנסתם של עשרות אלפי בתי אב. על כל עובד בנמל, מועסקים 10 עובדים נוספים בשירותים הניתנים לנמל וקשורים בו ישירות: אספקה לאוניות, שירותי מכס, הובלות וכדומה – ואלה רק במעגל הראשון. ניוון של נמל חיפה יפלוט לא רק עובדים אלה לשוק, זה יפגע, ישירות ובעקיפין, בכל המגזר העסקי, והמשמעות היא פגיעה בכלכלה של כל האזור. אם יצואנים ויבואנים יעתיקו את עסקיהם בשל השירות הגרוע בנמל, ייפגע מקום עבודתם של אלפים נוספים. אם ייפגעו אפשרויות התעסוקה וכוח הקנייה בחיפה ובצפון הארץ, יואץ התהליך, המחמיר ממילא, של הזדקנות העיר ובריחת צעירים למרכז. אני קורא לך להחליט החלטה שתאפשר את בסיס הקיום הכלכלי של חיפה והצפון ותמצא את האיזון הראוי בין ערכי הטבע והנוף לבין צרכי הכלכלה והפרנסה של תושבי הצפון".
 
בלשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון מדגישים כי אין מדובר בוויתור על פארק הקישון העתידי. מדובר בוויתור על חלק ממנו, ופארק הקישון, שכבר החלו בהקמתו, יתקיים וישרת את הציבור.
 
לדברי שפר, "עלינו להבטיח שלאלה שאנו רוצים לדאוג לרווחתם במקומות נופש בפארק יהיה מה לאכול. אדם חסר פרנסה לא ילך לבלות בפארקים אלא ילך לחפש עבודה, ואם לא ימצא אותה בחיפה ובסביבתה – הוא יגיע למרכז הארץ וימשיך לחזק את מדינת תל אביב, בניגוד לאינטרס הלאומי של ביזור האוכלוסייה".