נוהל חדש: אנשי אבטחה חמושים על אוניות בריטיות

על רקע ההחלטה של ממשלת איטליה לאשר הצבת אנשי צבא על אניות המניפות דגל איטלקי החוצות את מפרץ עדן, חזרה בה ממשלה בריטניה מהחלטה קודמת וקיבלה החלטה דומה. בכוונת הבריטים לגלות מעורבות פעילה במאבק בפיראטים


00:00 ,29.12.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

בריטניה חוזרת בה מהחלטה קודמת ותאשר הצבת אנשי אבטחה חמושים המועסקים על ידי חברות אבטחה, על סיפון אוניות המניפות דגל בריטי.

במקביל ביטלה הממשלה את איומיה להגיש כתבי אישום כנגד בעלי האוניות המעסיקים אנשי אבטחה חמושים, על סיפון אוניותיהם.

הודעת ממשלת בריטניה באה בעקבות החלטת ממשלת איטליה לאשר הצבת אנשי צבא איטלקיים, מאומנים ללוחמה בטרור, על סיפון אוניות המניפות דגל איטלקי, החוצות את מפרץ עדן.

ההחלטה הבריטית, המהווה תפנית של 180 מעלות, ניתנה לחברי לשכת הספנות הבריטית על ידי הנרי בלינגהאם סגן שר החוץ הבריטי, אשר הדגיש את הקושי מולו עמדה הממשלה בקבלת ההחלטה. אולם, הוסיף בלינגהאם, נוכח הבעיות הכבדות העומדות בפני מדינות המערב מהפעילות הפיראטית ממזרח לאפריקה, החליטה הממשלה הבריטית לגלות מעורבות בנעשה באזור.

במקביל להיתר שניתן להצבת צוותים חמושים, החליטה הממשלה הבריטית לפעול במספר מישורים נוספים כדי לנסות ולמגר את הבעיה:

- ממשלת האי סיישל תקים בשטחה מוקד מודיעין ומידע לגבי פעילות הפיראטים אשר בחלקו ימומן על ידי בריטניה ויכלול נציגים של מחלק הפשעים החמורים של המשטרה הבריטית.

- הממשלה הבריטית תקצה £2.25 מיליון למימון פעולות יחידת האו"ם למלחמה בסמים במדינות טנזניה, איי סיישל, מאוריציוס ובשטחה של סומליה.

- ממשלת בריטניה תעניק £200,000 לתוכנית אותה יוזם האו"ם לבחינת הצרכים הביטחוניים בנמלים Puntland ,Galmudug - שני אזורים אשר הכריזו על עצמאות מסומליה ובנוסף 2 מיליון ליש"ט מענק לפיתוח כלכלי בסומליה.