"לא נאפשר לוועדים מיליטנטים לנצל את הכוח שבידיהם ולקבל זכויות יתר על חשבון הציבור"

שר התחבורה הודיע על המשך ההליכים המכרזיים להקמת הרציפים החדשים באשדוד ובחיפה; חנ"י ערכה סיור ל-50 נציגים של חברות מהארץ ומחו"ל המתמודדות במכרז


00:00 ,03.09.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

מעל ל-50 נציגים של חברות ומישראל, שמתמודדות במכרז ההקמה של נמלי הדרום והמפרץ לקחו חלק בכנס ובסיור הקבלנים שקיימה חברת נמלי ישראל (חנ"י) במסגרת הליך המכרז.

בין המשתתפים מנהלים, יועצים ומהנדסים מחברות בנייה המתמחות בתשתיות ימיות מהארץ ומהעולם, בהם נציגי חברות מישראל, סין, גרמניה, הולנד , ספרד ועוד.

שר התחבורה והבטיחות בדרכים ישראל כץציין כי ההליכים המכרזיים להקמת הנמלים החדשים יימשכו במלוא המרץ, במטרה לעודד תחרות שתיטיב עם הציבור כולו.

לדבריו, ההיענות הגדולה של יזמים מהארץ ומחו"ל, המבקשים לקחת חלק בהקמת הנמלים, מדברת בעד עצמה. כץ הוסיף כי לא יאפשר לוועדי העובדים בנמלים לעצור את התחרות: "לא נאפשר לוועדים מיליטנטים לנצל את הכוח שבידיהם ולקבל זכויות יתר על חשבון הציבור".

באוקטובר 2012 יצאה חנ"י במכרז לבחירת קבלן לבניית מסופי הנמלים החדשים. שבע חברות וקבוצות מהארץ ומהעולם עברו את שלב המיון המוקדם (PQ). שלב ההצעה הטכנית והכספית פורסם ביולי השנה , כשסיור קבלנים מהווה אבן דרך חשובה בהליך המכרזי להגשת ההצעות לבניית הנמלים.

העבודות נשוא המכרז כוללות בכל אחד מהמסופים החדשים שייבנו את הארכת שובר גלים קיים והקמת שוברי גלים משניים, הקמת רציפים וחפירה ימית.

הסיור כלל כנס מקצועי, במסגרתו הוצג מידע מקיף על הפרויקטים, תוכניות הבנייה, תוכניות חפירת החול, חומרי הגלם הנדרשים, מקורותיהם ועוד.

כמו כן, התקיימה הפלגה בתוואי אזור שוברי הגלים העתידיים ובאתרי ההקמה של הנמלים החדשים, סיור בשטחי ההתארגנות ועוד.

מנכ"ל חנ"י שלמה ברימן: "מדובר בהליכי מכרז, שקדמה להם עבודה מאומצת והשקעת משאבים, בכלל זה פעילות בינלאומית עניפה, שנועדה לשווק את הפרויקטים ולעורר עניין בנמלי ישראל בקרב גורמים בינלאומיים בתחום הקמת תשתיות נמליות. הזוכים במכרז יבצעו את פרויקטי התשתית שהם מהגדולים והחשובים למשק הישראלי, הן מבחינת התשתית הלאומית שנדרשת במענה לגידול הצפוי בסחר הישראלי, והן למיצובה של ישראל על מפת הסחר העולמי ומול נמלים אחרים באזור, הערוכים כבר לקליטת אניות הענק שאינן יכולות כיום להיכנס לנמלי ישראל".

בתוך כך, מחנ"י נמסר כי במסגרת היערכותה המקדימה לשלב התחלת הבנייה, מתבצעת אגירה מקדמית של אבן, על מנת שלרשות הקבלן שייבחר תעמוד כמות אבן שתאפשר, בהינתן האות, להתחיל בבניית נמל הדרום ו/או נמל המפרץ. אבנים אלה מיועדות להקמת שוברי הגלים החדשים המגינים על הנמל ומאפשרים את העבודות להקמת הרציפים. עד כה אגרה החברה מעל ל-550 אלף טון אבן.