הוסר איום השביתה מעל נמל אשדוד

בית הדין הארצי לעבודה, שדן בעתירה שהגישה התאחדות התעשיינים, נתן לצדדים ארכה של 60 יום לקיים הידברות, במהלכה לא יינקטו צעדים חד צדדיים. את המשא ומתן מצד הנמל יוביל יו"ר הדירקטוריון גדעון סיטרמן


00:00 ,07.03.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

לפחות לעת עתה הוסר איום השביתה מעל נמל אשדוד.

אתמול (ד') נתנה נשיאת בית הדין הארצי לעבודה בירושלים, השופטת נילי ארד, תוקף של פסק דין למשא ומתן שתנהל הנהלת הנמל עם העובדים במשך 60 יום.

את המשא ומתן יוביל יו"ר דירקטוריון חברת הנמל גדעון סיטרמן.

ההחלטה ניתנה בבקשה למתן סעד זמני דחוף שהגישה התאחדות התעשיינים נגד ההסתדרות ונגד מדינת ישראל (נמל אשדוד), כנגד איום השביתה שריחף מעל לנמל, לאחר ההכרזה על סכסוך עבודה ב-21 במרץ. 14 ימי הצינון שלאחר ההכרזה היו אמורים לפוג היום (ה').

בבקשה ציינה התאחדות התעשיינים שהיא מוגשת כ"הקדמת תרופה למכה", לאור הנזק העצום הצפוי לסחר הישראלי לאור העיצומים בנמל ובמידה והיתה פורצת שביתה.

סכסוך העבודה הוכרז לאור החלטת משרד האוצר לנכות משכר העובדים בעבור העיצומים שהתרחשו בנמל מאז תחילת השנה.

בהחלטתה כתבה השופטת ארד כי בהמלצת בית הדין הסתמכה נכונות בין הצדדים לקיים הידברות ישירה. לאור כך, ביקשה התאחדות התעשיינים למחוק את המדינה כמשיבה בעתירה.

במהלך 60 היום בהם יתקיימו דיונים, יישמרו זכויותיהם וטענותיהם של הצדדים. הווה אומר, לא ינוכה שכר מהעובדים.

עוד צוין בהחלטה, כי במהלך תקופת ההידברות לא יינקטו פעולות חד צדדיות על ידי מי מהצדדים, שיש בהם "משום שינוי המצב הקיים ולא ייעשה שינוי במצב הקיים ללא הודעה מוקדמת של צד אחד למשנהו".

בתום התקופה, או אם יתברר שההידברות אינה עולה בטוב, על הצדדים לדווח לבית הדין.

ארד ציינה עוד, שבית הדין ייתן חסותו להמשך המהלכים בין הצדדים.

יצוין שהשמת הובלת המשא ומתן בידי סיטרמן מהווה עבורו ניצחון על מנכ"ל הנמל שוקי סגיס, שהגיש לדירקטוריון מכתב ובו טענות על התנהלות היו"ר.

בתגובה נמסר מהנהלת נמל אשדוד: "חברת נמל אשדוד מברכת על החלטת בית הדין הארצי לעבודה, שדחה את בקשת העובדים לקיים שביתה בנמל אשדוד. על פי החלטת נשיאת בית הדין נילי ארד, בתוך 60 יום יקיימו חברת הנמל, באמצעות יו"ר הדירקטוריון, או המוסמך מטעמו, ונציגות העובדים מהלכי הידברות, במסגרתם יפעלו ליישוב חילוקי הדעות. בתקופה זו לא יינקטו פעולות חד צדדיות על ידי מי מהצדדים, שיש בהן משום שינוי המצב הקיים, ללא הידברות מוקדמת וללא הפתעות הדדיות.

יו"ר החברה גדעון סיטרמן הודיע שהינו מוכן להיכנס להדברות לאלתר, באופן רציף ואינטנסיבי עם הוועדים וההסתדרות, בכדי לפתור את כל הנושאים העומדים על הפרק".