יבואני התבואות: נזק של עשרות אלפי שקלים באשדוד בגלל מנופים מקולקלים ומחסור בעובדים

איתי רון: ״מבין שישה מנופים המיועדים לפריקת תבואות ומוצרי גרעינים ברציפים בנמל, עבד רק מנוף אחד. הנהלת הנמל לא יכולה לגייס עובדים אבל זה לא צריך לבוא על חשבון הלקוחות״. תגובת חברת נמל אשדוד: ישנם גורמים שמעכבים את הליך פריקת הגרעינים


14:48 ,21.06.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

״המצב הקיים כיום בנמל אשדוד לא יכול להימשך״, טוען היום איתי רון, יו״ר איגוד יבואני התבואות לישראל. ״השבוע, מבין שישה מנופים המיועדים לפריקת תבואות ומוצרי גרעינים (חיטה, תירס, סויה ועוד) ברציפים בנמל, עבד רק מנוף אחד. היתר היו מקולקלים״. 

 

לדבריו, אנשי התחזוקה של נמל אשדוד לא תיקנו את המנופים, או תיקנו בעצלתיים. במשך השבוע המנופים חזרו בחלקם לתפקוד חלקי. 

 

רון הוסיף כי: ״בשבוע החולף המשאיות ממתינות, הלקוחות מחכים, האניות מחכות וכולם דורשים תשלום. הבעיה היא שאנחנו נצטרך לפרוע את השטרות הללו, כך שבעתיד המחירים יצטרכו לשקלל את חוסר היעילות בנמלים. אין ספק שתהייה לכך השפעה ברורה על עליית המחירים״.

 

״אם לא די בציוד לא תקין, הרי בנמל אשדוד גם חסרים עובדים״, מוסיף רון. ״הנהלת הנמל לא יכולה לגייס מספיק עובדים בגלל גורמים רבים אולם, כל זה לא צריך לבוא על חשבון לקוחות הנמל״.

 

מאיגוד יבואני התבואות נמסר כי בתקופה האחרונה ערכו יבואני התבואות פגישות רבות עם גורמים שונים בהנהלת הנמל לרבות המנכ״ל מר יצחק בלומנטל, ״אולם נכון לעכשיו״, אומר רון: ״אנחנו רק שומעים על הקשיים בגיוס כוח אדם בשל מאבקים שאינם קשורים בנו. 

הנזקים הכלכליים שלנו נאמדים בעשרות אלפי שקלים ליום כאשר קצב הפריקה נמוך וכל זאת רק בנמל אשדוד, לצערי, גם בנמלים האחרים המצב אינו ׳מזהיר׳, וכל זאת בשל הבעיות הכרוניות הללו והצרה היא שלא נראה באופק שום פתרון לבעיות של כוח האדם והציוד המתקלקל חדשות לבקרים. איפה הממשלה? איפה הרגולטור?״, שואל רון. 

 

תגובת חברת נמל אשדוד: ישנם גורמים שמעכבים את הליך פריקת הגרעינים 

 

מחברת נמל אשדוד נמסר כי ״לאור היקף הביקושים לשירותי הנמל הנהלת החברה קלטה היקף משמעותי של עובדים חדשים ויש בכוונתה להוסיף ולקלוט נוספים. לצערנו, הסתדרות העובדים מתנגדת לקליטת העובדים החדשים ואף עושה הכל בכדי לעכב את התהליך המיועד לאפשר פתיחת ידיים בהיקפים גדולים יותר ושיפור  השרות ללקוח. ברציף 21, שהינו רציף ייעודי לפריקת תבואות, נרכשו על ידי חנ״י שישה מנופים טרם הקמתה של החברה. בשלושה מהם ישנם בעיות קונסטרוקציה קשות אשר גורמות להשבתתם לזמן ממושך. כמו כן, רציף 3 נכנס לתהליך שיפוץ ממושך אשר יימשך שנה. כל האמור לעיל, יעכב את התהליך המיועד של פריקת גרעינים. הנהלת החברה מרכזת את כל משאביה בשביל לתת שרות יעיל לפריקת התבואות, וזאת בכפוף לאילוצי הבטיחות, תקינות המנופים וזמינות כוח האדם״.