להקים גוף ציבורי שיציע פתרון למצב הנמלים (ולנמל אשדוד במיוחד)

נשיא לשכת הספנות ד"ר יורם זבה ויו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית ד"ר גד שפר בפנייה לשר התחבורה לאור העיצומים הלא חוקיים, לדבריהם, בנמל אשדוד. נכון ללפני שבוע, שר התחבורה "עוקב אחרי המצב"


00:00 ,26.02.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

פנייה יוצאת דופן לשר התחבורה: להקים ועדה ציבורית, שתתור אחר פתרונות לטווח הארוך בנמלים, לאור העיצומים החוזרים ונשנים בנמל אשדוד.

את הפנייה לשר ישראל כץ יזמו נשיא לשכת הספנות ד"ר יורם זבה ויו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית ד"ר גד שפר.

במכתבם לשר כתבו זבה ושפר: "למרות ההבטחות, העובדים (בנמל אשדוד) לא מקיימים עבודה בתפוקות הרגילות זה זמן מה וממשיכים בכך גם בתוך תקופת הצינון של 14 יום. במילים פשוטות – הם עוברים על החוק. שיבושים אלה, והיקפם, לא ידועים מראש. יש לציין שהעובדים ונציגיהם כלל לא מודים בקיומם. מספר אוניות כבר נטשו את הנמל והידיים העובדות הן מתחת לרגיל, אבל הטענה המגוחכת הזו ממשיכה להיאמר.

"קיבלנו לאחרונה – וזה די נדיר – מחאות חריפות מקווי ספנות גלובליים על המצב בנמל אשדוד. האופציות העומדות בפניהן הן אסון לסחר החוץ של ישראל. בשלב מסוים, מדובר על שיתוק הסחר, או שיבושו החמור. אם לחברות המכולות קיימת האופציה לברוח לנמלים שכנים, זו אינה מעשית לאוניות התפזורת ומטענים קונבנציונאליים שנתקעו פה.

"נכון להיום, הצטברה כבר שורה ארוכה של נושאים הנמצאים במחלוקת עם העובדים. נראה לנו, שהצדדים מתחרים ביניהם על ריבוי חילוקי הדעות, במקום על ריבוי פתרונן. כבר מזמן לא היה לנו יום אחד של שקט, בלי עיצומים, או בלי איומים לנקוט בהם. אנחנו כבר מתגעגעים לימים של מבצע 'עמוד ענן' שבו הנמל עבד למופת.

"אנו כבר חשבים בתוצאותיו החמורות (של המשבר) וכנראה שהגרוע מכל עדיין לפנינו. הנזקים הגדולים לכלכלה הישראלית הולכים ומצטברים ואיננו רואים את 'המבוגר האחראי' שישים להם קץ".

זבה ושפר לא מהססים לבקר את השר כץ על חוסר התנהלות הממשלה בניהול חברות הנמל הממשלתיות: "כבודו יסכים בוודאי שההתנהלות בנושא הנמלים (הכוונה לניהול כוח האדם) לא היתה אף פעם הצד החזק של הריבון והחברות העוסקות בנושא".

כאן עוברים זבה ושפר להניח בפני השר הצעה, במטרה לבדוק את המצב בנמלים ולהביא אחת ולתמיד לפתרון אפשרי: "אנו מציעים, עם כל הענווה, שיתמנה באופן מיידי גוף ציבורי, המורכב מנציגי הספנות, המשתמשים, ואולי עוד כמה מעורבים בנושא, שייקח על עצמו לגבש ולהציע לך תוכנית לטווח ארוך וקצר בתחום הנמלים. אנו מעריכים שעבודה כזו תיקח כשלושה חודשים. בתקופה זו חייבת להיות עבודה מלאה וסדירה בנמלים והתאפקות מוחלטת מצעדים שנויים במחלוקת על ידי גופי הממשלה, ההסתדרות וחברות הנמל".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "מכתבם של ד"ר יורם זבה וד"ר גד שפר התקבל הבוקר במשרדנו. תוכנו וההצעות הכלולות בו ייבחנו לעומקם ויקבלו התייחסות".