נמל אשדוד: ירידה של כ-85% במספר אניות הנוסעים

נתונים של חברת נמל אשדוד מצביעים על מגמת ירידה בתיירות הימית לישראל: בעוד שבשנת 2010 פקדו את הנמל 214 אניות נוסעים בשנת 2015 מספר זה עמד על 32 אניות בלבד. בשנת 2016 המספר יעמוד על 13 אניות בלבד – ירידה של 60% לעומת 2015


10:19 ,08.12.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

מנתונים שנאספו על ידי הנהלת נמל אשדוד עולה כי מאז שנת 2010 חלה מגמת ירידה בתיירות הימית לישראל, זאת כתוצאה מהמצב הגיאופוליטי באזורנו. כמות האניות והנוסעים המגיעות לישראל ירדו באופן דרמטי. שנת 2010 היתה שנת שיא בתיירות הנכנסת לישראל דרך הים ובאותה השנה הגיעו לרציפי נמל אשדוד 214 אניות נוסעים ובהם 290,502 תיירים.

 

ירידה דרמטית בתיירות הימית נרשמה בשל המצב הגיאופוליטי המתוח באזור הדרום והמצב הפוליטי במצרים. מגמה זו התחזקה מאז צוק איתן. לאור כך שהתאוששות במגזר זה אורכת מספר שנים שכן החברות מארגנות את לוחות הזמנים של הקרוזים כשנתיים מראש. חברת נמל אשדוד נמצאת בנקודת זמן בה היא פונה לכל הרשויות לסייע לה להחזיר את התיירות להיקפי העבר כצורך לאומי. החברה פנתה לשר התיירות על מנת להעלות לסדר עדיפות גבוה את הטיפול בחיזוק התיירות הימית לנמל כדי שהפוטנציאל בתחום זה ימומש.

 

בהשוואה בין נתוני שנת 2010 לשנת 2015 ירד מספר אניות הנוסעים התיירותיות שהגיעו לנמל אשדוד בכ-85% ומספרם עמד על 32 אוניות בלבד. במספר התיירים הנוסעים חלה ירידה גדולה יותר ומספרם, בהשוואה לנתוני שנת 2010, ירד כמעט ב-90%  תוך שש שנים ועמד על 33,323 אלף נוסעים בלבד.

 

על פי הנתונים המשוערכים של נמל אשדוד לשנת 2016 עולה כי גם בשנה הנוכחית חלה ירידה של 60% במספר אניות הנוסעים המגיעות לנמל ומספרן יעמוד על סך של 13 אניות נוסעים השנה. גם במספר הנוסעים חלה ירידה נוספת ובשנת 2016 היא תגיע לכמות שפל של 15,237 נוסעים בלבד המהווים פחות ממחצית מכמות הנוסעים לשנת 2015.

 

על רקע דברים אלו הגיע בשבוע שעבר שר התיירות, ח"כ יריב לוין לביקור מקצועי בנמל אשדוד, קיבל סקירה על מגזר אניות הנוסעים  וערך סיור בטרמינל הנוסעים.

 

לצד זאת, אניית הקרוז המפוארתViking  פקדה בימים האחרונים את נמל אשדוד . מדובר באניית נוסעים נורווגית שעל סיפונה 1,800 נוסעים ואנשי צוות. אחת מתוך ארבע אניות פאר סקנדינביות אשר מתוכננות להגיע לנמל אשדוד בשבועות הקרובים, כחלק מסבב במזרח התיכון. עיצוב האניה משלב עולמות וינטג' ומודרניזציה. קהל היעד הוא  אוכלוסייה מבוססת ומבוגרת. במסגרת קבלת הפנים לאנייה המפוארת נערך טקס מסורתי של החלפת דגלים במעמד מנכ"ל חברת נמל אשדוד, איציק בלומנטל, רב חובל האנייה, וסוכן האנייה, מר זרי רוזנפלד.

 

מנכ"ל חברת נמל אשדוד יצחק בלומנטל ציין כי "חברת נמל אשדוד מקדמת בברכה את התיירות הנכנסת והיוצאת מישראל דרך נמלי הים ומזמינה את ציבור הנוסעים ליהנות מסל השירותים הרחב שמעניקה החברה". בלומנטל הוסיף כי "כולי תקווה כי המצב הגיאופוליטי ישתפר ויאפשר לנמל להמשיך ולשווק את העיר אשדוד ומדינת ישראל כיעד אטרקטיבי לתיירות". הוא הוסיף  "חברת הנמל השקיעה בהקמתו של אולם נוסעים שאמור לשרת את התיירות הנכנסת לרבות הקמת דיוטי פרי והליכי שחרור מהיר ובידוק בטחוני של משטרת הגבולות לתיירים הנכנסים".