נמל אשדוד ירכוש 5 מנופי גשר מתקדמים

המנופים מתוצרת חברת ZPMC מיועדים לרציף המכולות החצי אוטומטי ב-21 מזרח אשר משודרג לקראת קליטת מגה אניות של עד 24 אלף TEU באמצעות העמקת השוקע וחיזוק הרציף. עלות רכישת המנופים - כ-240 מיליון שקל


07:10 ,17.12.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

חברת נמל אשדוד מודיעה על סיומו המוצלח של משא ומתן אינטנסיבי עם חברת ZPMC להצטיידות ב-5 מנופי גשר, שהינם המתקדמים בעולם, באמצעות מימוש אופציה הקיימת בחוזה אשר נחתם בשנת 2017. חמשת המנופים החדשים יצטרפו למנוף הראשון של חברת ZPMC  אשר נחנך על ידי שרת התחבורה בביקורה האחרון בנמל. עלות רכישת המנופים עומדת על כ-240 מיליון שקל.

 

המנופים החדשים יהיו מותאמים לפריקה של אניות מכולה עד 24,000 TEU, בעלי יכולת פריקה וטעינה של 2 מכולות 40 רגל מלאות בו זמנית, בזכות מערכת tandem מתקדמת. איפיון ייחודי של המנופים הוא היכולת לשלוט בהם גם מרחוק באמצעות מפעילים הממוקמים בחדר בקרה ומפקחים על תנועת המנוף דרך מצלמות המותקנות במנוף ומוצגות בזמן אמת על מסכי תחנת השליטה. בזכות המערכות החדישות בהם מצוידים המנופים, הם בטיחותיים יותר, תורמים לקצב עבודה מהיר יותר.

 

המנופים אמורים להגיע בינואר 2022 ולקראת זאת ישודרג החלק המערבי של רציף מכולת 21, לקליטת אניות של 24 אלף TEU באמצעות העמקת השוקע וחיזוק הרציף. החוזה עם חברת ZPMC נחתם במהלך הימים האחרונים, לאחר אישור תוצאות המו״מ על ידי דירקטוריון החברה. המנופים עתידים להימסר לעבודה תפעולית במהלך חציון ראשון של שנת 2022.

 

דירקטוריון חברת הנמל אישר זה מכבר, תקציב השקעות של כ-2.4 מיליארד שקל לפיתוח הנמל בשנים הקרובות. מסך תקציב זה מוקצה להשקעה ברציף 21 סכום של מעל למיליארד שקל. התקציב הכולל, בנוסף ל 5 המנופים החדשים, עבודות שדרוג של הרציף בעלות של כ-600 מיליון שקל, ופיתוח מסוף חצי אוטומטי בעורף רציף 21. ברציף יוכלו לעגון מגה אניות בעלות קיבולת של עד 24 אלף מכולות - האניות הגדולות מסוגן בעולם. כמו כן ייבנה עורף לוגיסטי חצי אוטומטי.

 

שיקו ז׳אנה, מנכ״ל חברת נמל אשדוד מסר: ״נמל אשדוד, הנמל של ישראל, ממשיך לקדם טכנולוגיות חדישות בכל רבדי פעילות הנמל במטרה לשפר את השירות ולהפוך לנמל המתקדם בעולם. המנוף הראשון בישראל של חברת ZPMC נרכש ע״י חברת נמל אשדוד שכבר פועל בנמל, הגענו להישגים תפעוליים מרשימים במהלך שנת 2020 ולכן אנו בטוחים שהתוספת של חמישה מנופים גבוהים יותר ויעילים יותר תתרום לעשייה ולשירות ממעלה הראשונה לו אנו מתחייבים ומחוייבים מול כל לקוחותינו הנאמנים״.