סיטרמן בפניה למבקר המדינה לקבלת מעמד חושף שחיתויות

על רקע כוונת מנהל החברות הממשלתיות אורי יוגב לזמן את יו"ר נמל אשדוד לשימוע לקראת הדחה בטענה לניהול לא תקין, פנה אמש גדעון סיטרמן למבקר המדינה בבקשה לקבל צו הגנה. לטענתו, הליך השימוע של יוגב מונע מנימוקים לא ענייניים וכי הוא פועל מאז מינויו לחשיפת שחיתויות


00:00 ,26.12.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

המאבק הציבורי הבוטה בין שר התחבורה ישראל כץ לבין מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב מתעצם, על רקע כוונתו של יוגב להדיח את יו"ר חברת נמל אשדוד ושני חברי דירקטוריון. אמש פנה יו"ר הנמל גדעון סיטרמן באמצעות בא כוחו עו"ד ד"ר יעקב וינרוט אל מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא, בבקשה לקבל צו הגנה על תקן עובד ציבור החושף מעשי שחיתות, לפי סעיף 45 ג' (א') לחוק מבקר המדינה.

בכך מבקש סיטרמן, בכפוף לכך שיקבל צו הגנה לחושף שחיתויות, לעבוד יד ביד עם המבקר על מנת לחשוף אי סדרים. אולם, במידה והמהלך יצלח, הליך השימוע לקראת הדחה אותו יזם מנהל רשות החברות יוגב, יעצר.

נזכיר כי לשר התחבורה כץ ולאורי יוגב יש היסטוריה עכורה, מאז הדיח השר את יוגב ביולי 2012 מתפקידו כיו"ר דירקטוריון חברת רכבת ישראל. למרות שכך, באוגוסט השנה הביא שר האוצר יאיר לפיד למיניו של יוגב כמנהל רשות החברות הממשלתיות ובראשית אוקטובר נכנס יוגב לתפקידו.

מקורות בענף הביעו תמיהה לאור העובדה שכחודש לאחר כניסתו לתפקיד שיגר יוגב מכתב הזמנה לשימוע לפני פיטורים לגדעון סיטרמן, המזוהה עם השר כץ, ולשני דירקטורים בנמל אשדוד, בטענה, בין השאר, לניהול לא תקין, שכלל ניסיון למנות, לכאורה, מקורבים לסיטרמן, וכן אי טיפול לכאורה בעסקים הפרטים של יו"ר ועד העובדים בנמל אלון חסן. הזימון לשימוע נשלח בעקבות פניות של ועד עובדי נמל אשדוד, להם "חשבון" ארוך עם היו"ר סיטרמן וכן על סמך מכתב ששלח מנכ"ל הנמל לשעבר שוקי סגיס, בו קבל על הניסיון של סיטרמן להתערב לדבריו בעבודה השותפת ולמנות מקורבים.

אגב, השר כץ הגיב לאחרונה בדף הפייסבוק שלו על כוונת יוגב להדיח את סיטרמן. הוא כתב: "לצערי, יש גורמים בדרג הפקידותי שעדיין לא הפנימו את השינוי. שמעתי שמנהל רשות החברות רוצה להדיח את הנהלת נמל אשדוד, למנוע בחירת מנכ״ל ולנהל את הנמל במקומם. זה לא יקרה. אני השר הממונה. בפעם האחרונה שהוא ניסה לנהל חברה, זה ניגמר בפשיטת רגל ובאובדן של 80 מיליון שקל למשקיעים".

נזכיר כי לאור הליך השימוע נאסר כל הדירקטוריון להמשיך בהליך המכרז לאיוש מנכ"ל, יועץ משפטי וסמנכ"ל כספים והוא מתנהל על רקע כוונת השר כץ לקדם את הכנסת מפעילים חדשים לנמלי המפרץ והדרום.

כאמור, אמש פנה עו"ד ד"ר יעקב וינרוט, בשם מרשו גדעון סיטרמן, בבקשה לקבל צו הגנה לאחר שטען שהוא פעל מאז כניסתו לתפקיד יו"ר הנמל לחשיפת אי סדרים ושחיתויות. עוד נטען כי השימוע שאותו יזם מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב נעשה מנימוקים לא ענייניים, מה שלכאורה חושף את מאבק הכוחות של יוגב נגד כץ ושל חסן נגד סיטרמן.

ככל הידוע, עו"ד ד"ר וינרוט גיבה את בקשת מרשו והגיש למבקר המדינה מסמכים רבים המפרטים לכאורה שורה ארוכה של חשדות לאי סדרים ולמעשים פליליים לכאורה, שנחשפו, עפ"י וינרוט על ידי מרשו. ככל הידוע, מסמכים אלו הועברו אף לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה ומשטרת ישראל.