קנס של 2.6 מיליון שקל הוטל על נמל אשדוד בגין זיהום מי ים בגופרית

המשרד להגנת הסביבה הטיל את הקנס בעקבות סיור של מפקח, שהבחין ביולי השנה בכתם גופרית שהתפשט מאונייה עוגנת במהלך עבודות הפריקה


13:28 ,15.12.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

המשרד להגנת הסביבה הודיע לנמל אשדוד על הכוונה להטיל עליו עיצום כספי בסך של 2,689,130 שקל בעקבות זיהום מי הים בגופרית. 

 

בסיור שערך מפקח של היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית בנמל ביולי 2015 התגלה כתם גופרית גדול ממדים שהתפשט מאונייה עוגנת לאורך הנמל ולכיוון כלובי הדגים. בדיקת המפקח העלתה כי צוות הנמל פורק את מטען הגופרית באונייה באופן לא תקין ובניגוד להנחיות המשרד להגנת הסביבה לפריקה בטוחה של מטענים.

 

כתוצאה מכך, חלקיקי גופרית נשרו אל הרציף ולים וכיסו שטח ימי נרחב בנמל. פריקה באופן זה חורגת מהתנאים בהיתר ההזרמה לים שנמצא ברשות נמל אשדוד, וביניהם תנאים המחייבים הפעלת אמצעי פריקה תקינים שאינם מאפשרים נשר לים.

 

צוות הנמל המשיך בפריקה למרות שהבחין ברכב המשרד להגנת הסביבה הנמצא במקום, וגם לאחר שהצטברו כמויות גופרית גדולות על פני המים, אשר גרמו לזיהום שטח ימי גדול בפסולת מסוכנת. הפריקה נפסקה רק כאשר המפקח פנה למנהל העבודה במקום ודרש את הפסקת העבודה.


בעקבות המקרה הוחלט להודיע לנמל על הכוונה להטיל עיצום כספי בסך של 2,689,130 שקל בהתאם לחוק מניעת זיהום הים, ולאפשר לנמל אשדוד להגיש טענות לעניין העיצום הכספי בתוך חודש על פי החוק.

 

מנמל אשדוד נמסר בתגובה: "חברת נמל אשדוד משקיעה רבות בתחום הגנת הסביבה. בין השאר, החברה מפעילה צוות פיקוח הפועל 24 שעות ביממה, שתפקידו לאכוף את ביצוע הפעילות הנמלית בהתאם להוראת המשרד להגנת הסביבה. החברה תלמד את הנתונים שיועברו אליה ותפעל בהתאם".