אשל ארמוני בכנס האקו-סיסטם בחיפה: מסיליקון וואלי לסיליקון ביי

יו״ר חברת נמל חיפה השתתף בכנס שמשך אליו 500 משתתפים מבכירי תעשיות ההייטק, הרפואה, המחקר והיזמות ונערך בטרמינל הנוסעים של נמל חיפה. הוסיף: חזית הים תשתרע מהשער של רמב״ם ועד המכס


12:41 ,19.02.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

הצלחה גדולה לכנס האקו סיסטם הראשון של חיפה שהופק על ידי ארגון יוזמה לאומית בהובלת היזם אראל מרגלית, עיריית חיפה, ואנשי נמל חיפה והתקיים בטרמינל הנוסעים של הנמל. מעל 500 משתתפים מבכירי תעשיות ההייטק, הרפואה, המחקר והיזמות הגיעו יחד עם בכירי ממשל והסקטור העסקי לערב שבמרכזו הצגת האקו-סיסטם החיפאי וההתמקדות בתחום הבריאות הדיגיטלית כמנוע צמיחה לעיר והפיכתה למוקד עולמי בתחום.

 

במהלך הכנס הציגו במשותף בכירי ההייטק, הרפואה, המחקר והיזמות את פועלם כחלק מחיבור כל הגורמים בעיר יחד סביב תחום החדשנות והיזמות.

 

את הכנס פתח שר האוצר משה כחלון שנתן רוח גבית והודיע כי משרד האוצר יהיה שותף מלא לחזון של הפיכת העיר התחתית למוקד חדשנות ויזמות בנושא הבריאות הדיגיטלית, ואף הכריז כי בקרוב אינטל העולמית תודיע על השקעה של מיליארדים בישראל. ״כאשר אראל מרגלית פנה אלי והציג בפני את היוזמה שלו בחיפה, אמרתי ואני אומר גם כאן, אנו שותף מלא. חיפה זה הבית שלי, והמהלך להפיכת העיר התחתית למוקד שמשלב חדשנות, יזמות ותרבות יקבל מאיתנו רוח גבית. אנו נזרים כסף לחיפה כי בכוחה להפוך למוקד כלכלה לא פחות מתל אביב״, הדגיש כחלון.

אראל מרגלית, יו״ר יוזמה לאומית: ״לחיפה יש מוסדות מחקר פורצי דרך, רפואה מהמובילות בעולם, נוכחות של חברות רב לאומיות וסצנת יזמות פורחת. שילוב ארבעת האלמנטים האלה יחד, סביב תחום הבריאות הדיגיטלית יכול לייצר כאן אלפי מקומות עבודה. עיריית חיפה עשתה מהפכה בעיר התחתית, ואין לי ספק שהעיר התחתית תהיה המוקד: הייטק, ברים, וחזית הים - העיר התחתית היא הדבר הגדול הבא״.


אשל ארמוני יושב ראש דירקטוריון הנמל שנושא על דגלו את החדשנות כחלק מהעתיד של נמל חיפה הצהיר בארוע: ״חזית הים תשתרע מהשער של רמב״ם ועד המכס. כל האזור הזה הוא נדל״ן וכולו יהפוך לשטח משרדים ומסחר. יהיה מרכז טכנולוגי ימי שייפתח בבניין המנהלה הישן״. ארמוני אף פנה לראש העיר יונה יהב : ״בואו יחד נייצר מצב שנעבור מסיליקון וואלי לסיליקון ביי״.


ראש העיר יונה יהב בירך על היוזמה ותיאר את השינוי שעברה העיר התחתית בשנים האחרונות ״בעת כניסתי לתפקיד, היו בעיר התחתית מיליון מ״ר ריקים. ברחוב היו באסטונרים. היום יש בעיר התחתית 6 מסגרות אוניברסיטאיות. העיר התחתית תיהנה מעירוב שימושים, כלומר מגורים, לימודים בילויים וסטארטאפים. אראל מרגלית משתלב באווירה הזאת ומעוניין להאיץ בעיר התחתית את הסטארטאפים. אם הוא יצליח כאן כמו שהצליח בבאר שבע וירושלים, חיפה תרוויח. על מנת להצליח בזה, על כולנו לשלב ידיים ולעזור לזה להצליח״.

נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ׳ רון רובין, חשף כי בזמן הקרוב תחל האוניברסיטה להוריד לעיר התחתית פקולטות שלמות  של סטודנטים וחוקרים. ״בכוונתו להציף את העיר התחתית בסטודנטים. פקולטות משמעותיות ירדו בקרוב לעיר התחתית, דבר שיתרום לאקוסיסטם החדש״.

 

גם אנשי הטכניון בראשות פרופ׳ בועז גולני, סגן נשיא ופיתוח משאבים, הדגיש כי הבחירה בתחום הבריאות הדיגיטלית מייצר עבור חיפה יתרון משמעותי. ״כדי שזה יצליח ונוכל באמת לחבר בין האקדמיה המחקר והיזמים, אלינו להמשיך לפתח את הקואליציה הנהדרת שיש כאן באירוע, הטכניון ישתף פעולה עם כל גורם שמבקש לפתח את האקוסיסטם הזה״.