בנמל חיפה ינסו לצמצם פערים לקראת החג

בית הדין האזורי בחיפה הורה לעובדים לשוב מיידית לעבודה מלאה, ולמדינה להמשיך בדיונים על ביטחונם התעסוקתי של העובדים, כפי שקבע בית הדין הארצי


11:44 ,07.10.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

שופטת בית בית הדין האזורי לעבודה בחיפה דלית גילה והרתה לעובדי נמל חיפה לחזור מייד לעבודה מלאה וסדירה.

 

אתמול (ב') בבוקר פתחו העובדים בשביתת הפתעה, במחאה על סחבת, לדבריהם, בדיונים מול המדינה בנוגע לביטחון תעסוקתי בהקשר של הקמת הרציפים החדשים בנמלי חיפה ואשדוד. בתגובה פנתה חברת נמל חיפה לבית הדין, בבקשה שזה יורה לעובדה לחזור לעבודה.

 

ב-22:00 הורה בית הדין האזורי לעבודה בחיפה לעובדים לחזור מיידית לעבודה, דבר שהתבצע, אולם בפועל עבדו העובדים בתפוקות של 30% בלבד.

 

היום (ג') בבוקר קיימו הצדדים דיון נוסף בבית הדין. בדיו הביעו נציגי העובדים את המצוקה הגדולה בה הם שרויים. "נמל חיפה אינו נהנה מהחוסן הכלכלי של נמל אשדוד", אמרו, "והדבר מגביר מאוד את חוסר הוודאות של העובדים אל מול התקדמות חד צדדית של המדינה בתהליכים להקמת הנמלים החדשים ולהפרטה.

 

"המדינה נמנעת מקיום החלטת בית הדין הארצי לעבודה ׁ(לקיים דיונים מול העובדים) ומקיימת מהלכים באופן חד צדדי באופן שגורם להתפרצות של מחאה בקרב העובדים בנמל".

 

מנגד טען בא כוח חברת נמל חיפה, כי "רק היום נודע לנמל על מה בעצם פרצה השביתה אתמול, כשגם הנהלת החברה פועלת במתווה שנקבע והגישה בקשותיה מהמדינה בנושא. אם העובדים סבורים שההידברות אינה מתקיימת לשביעות רצונם, יש להם דרך לפעול במסגרת ההליך שמתקיים ולא בדרך של שביתה".

 

השופטת גילה קבעה כי יחד עם חזרת העובדים לעבודה מלאה כסדרה, יש להמשיך ולקיים משא ומתן עם השלכות על הקמת נמל פרטי ועל הביטחון התעסוקתי של עובדי הנמלים הקיימים.

 

מהנהלת נמל חיפה נמסר בתגובה: "בית הדין האזורי לעבודה בחיפה הורה הבוקר לעובדים לחזור לעבודה תקינה וסדירה, ובמקביל ביקש מהמדינה להתנהל על פי המתווה של בית הדין הארצי לעבודה בהתייחס לנמלים החדשים. העבודה בדקות אלה חוזרת לתיקנה ולסידרה. סמנכ"ל לתפעול ומסופים בנמל המהנדס דוד כהן מסר כי 'אנו עושים מאמצים לצמצם הפערים לקראת החג ולמזער את הפגיעה בלקוחותינו'".

 

יו"ר ועד עובדי נמל חיפה מאיר תורג'מן: "אני מבקש ממדינת ישראל לא לזלזל ברצינות הכוונת של העובדים ולנחישות שלהם לדאוג לעתידם הכלכלי והתעסוקתי. אני שמח מאוד שגם בית הדין האזורי לעבודה הכיר בצדקת המאבק של עובדי נמל חיפה להשבית את העבודה בנמל ביומיים האחרונים. בית הדין, כמו עובדי נמל חיפה, הבין שהמדינה נוקטת סחבת מכוונת במו"מ שהיא מנהלת כבר מספר רב של חודשים עם עובדי הנמלים בדבר עתידם הכלכלי והתעסוקתי והעתיד הפיננסי של חברת' נמל חיפה, לעומת צעדים נמהרים שעושה המדינה בהחלטתה להקים נמלים פרטיים באשדוד ובחיפה.

 

"אני מאוד מקווה שנציגי משרדי האוצר והתחבורה, אשר אחראים על ניהול המו"מ, ייקחו אותנו ברצינות וינהלו מו"מ ענייני ומיידי. שאם לא כן, עובדי נמל חיפה לא יוכלו להישאר אדישים מבלי להבטיח את עתידם התעסוקתי".

 

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות אבי אדרי, שנכח בדיון בבית הדין יחד עם למעלה מ– 200
מעובדי נמל חיפה, אמר בסוף הדיון: "חשוב לנו מאוד שבית הדין האזורי לעבודה בחיפה הבין את מצוקתם האמיתית של עובדי נמל חיפה, אימץ את החלטת בית הדין הארצי לעבודה וחייב את המדינה לנהל מו"מ אמיתי וענייני עם העובדים וההסתדרות. מדובר בפסק דין מאוזן".