הגוררת "אילן 1" בדרך לנמל חיפה

הגוררת, שנבנתה במספנות בוולנסיה, נחשבת לאחת המתקדמות בעולם ובעלת כושר דחף של 70 טון, שיעזור בהכנסת אוניות ענק למסוף כרמל


00:00 ,13.05.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

כחצי שנה לאחר שהושקה, יצאה בסוף השבוע האחרון הגוררת "אילן 1", שתהיה הגדולה בגוררות נמלי ישראל, בדרכה מוולנסיה, ספרד, לנמל חיפה.

ההפלגה לאחר חודשים ארוכים של בנייה ולאחר שסיימה את ניסויי הים בהצלחה מרובה. ההפלגה לאורך הים התיכון תימשך כשבוע. במהלכה ניתן יהיה להתעדכן בזמן אמת במיקומה של הגוררת דרך אתר האינטרנט של הנמל בכתובת: http://www.haifaport.co.il/template/default.aspx?PageId=264

ה"אילן 1", שנבנתה במספנות UNV בוולנסיה בעלות של 11 מיליון אירו, נחשבת לאחת הגוררות המתקדמות בעולם. את ההפלגה לחיפה היא תעשה תחת דגל ספרד, עם צוות ספרדי, אליו הצטרף נציג מחלקת הים של נמל חיפה. הגוררת צפויה להיכנס לנמל לקראת יום ראשון הבא.

בחודשים האחרונים עברה הגוררת ניסויי ים ונמל וכולם הסתיימו בהצלחה, כשהביצועים שנמדדו תאמו את כל המפרטים, כשבמספר פרמטרים מרכזיים נרשמו תוצאות טובות מהמצופה, כולל ערכי רעש ורעידות, שנמצאו נמוכים משמעותית מדרישת המפרטים.

הגוררת היא בעלת כושר דחף של 70 טונות (ואף למעלה מזה). היאמשלימה את היערכות נמל חיפה לקליטתן במסוף כרמל של אוניות ענק, בעלות קיבולת של 9,000 ו-10,000 TEU, שצפויות לפקוד את הנמל בעתיד.

שימוש ב"אילן 1", שהינה חזקה משמעותית מכל גוררת אחרת בישראל, יקל על הכנסה והוצאה של אוניות הענק למסוף הכרמל.

בניית הגוררת נעשה תחת פיקוחם של סמנכ"ל ההנדסה של נמל חיפה דב גולדפינגר ורב חובל הנמל נפתלי וייס. מפקח הפרויקט מטעם הנמל הוא עמרי דגול, יחד עם שמעון חי, שפיקח על העבודה בוולנסיה.

יצוין כי בראשית 2011 אישר דירקטוריון הנמל עקרונית רכישה של גוררת נוספת, דומה בתכונותיה ל"אילן 1".