חיפה: הוועדה המחוזית אישרה את תכנית נמל המפרץ

הוועדה אישרה את התכנית המפורטת שיזמה חנ״י וסירבה לבקשת עיריית חיפה לגרוע שטחים מהנמל לטובת הארכת מסלולי שדה התעופה. יחד עם זאת טרם אושר נמל דלקים חדש במפרץ, ובנמל המפרץ לא יותר אחסון חומ״ס ודלקים. קליש רותם: קוראת לחנ״י ולשרים לעצור ולחשוב


10:20 ,20.12.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

דוברות מינהל התכנון של משרד האוצר הודיעה כי בישיבה שהתקיימה אתמול (ד׳) אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה – חיפה את התוכנית המפורטת שיוזמת חברת נמלי ישראל (חנ״י) לנמל המפרץ. במסגרת התוכנית נקבעו הוראות הבינוי, זכויות בנייה והתנאים להקמת המבנים בנמל.

 

פרוטוקול ההחלטה טרם פורסם (החוק קובע כי יש לפרסמו בתוך שלושה ימים), אך מהודעת הדוברות עולה כי לא בוצעו בתוכנית שינויים מרחיקי לכת ביחס לגרסתה המופקדת. יחד עם זאת ציינה הודעות הדוברות כי ״התכנית קובעת הוראות להפיכת הנמל ל׳נמל ירוק׳ בו יחויבו בהתקנת אמצעים שיסייעו בצמצום פליטות לאוויר; כמו כן, נקבע כי לא יאוחסנו בתחום הנמל חומרים מסוכנים, דלק ותזקיקים״.

 

עוד ציינה הודעת הדוברות כי ״הוועדה שמעה את מרבית ההתנגדויות בדיון ראשון, שהתקיים ביום 05.11.18 אולם אפשרה לראש העיר שנבחרה זה עתה לתפקיד לכנס את מועצת העיר הנבחרת ולגבש את עמדת העירייה ולהגישה לוועדה. הוועדה התכנסה בשנית לדיון שמטרתו שמיעה עמדת העירייה לתוכנית ותגובת יזמת התוכנית. התוכנית כוללת איתור להקמת נמל דלק. מתוקף תכנית זו לא ניתן להקים נמל הדלק זאת אלא רק לאחר שתוגש תכנית מפורטת אחרת. נמל דלקים זה יחליף את נמל הדלקים הקיים בנמל חיפה״.

 

הוועדה המחוזית סירבה לבקשת עיריית חיפה להאריך את מסלול שדה התעופה הקיים בחיפה וציינה בהודעת הדוברות כי ״באשר לבקשת עיריית חיפה לגרוע שטחים מהנמל על מנת לאפשר את הבדיקה להארכת מסלול שדה התעופה, ענתה הוועדה כי תחום הנמל נקבע בתוכנית המתאר הארצית (תמ״א 13 ב/1/1) וכי במקביל מקודמת תכנית תשתית לאומית. יצוין כי תכנית נמל המפרץ מתואמת עם רשות התעופה האזרחית ורשות שדות התעופה״.

 

איתמר בן דוד, יו״ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה, ציין כי ״קידום התוכנית תואם את החלטת הממשלה בדבר פיתוחם של נמלי חיפה ואשדוד, ומהווה ציון דרך משמעותי ביישום החלטה זו ובשורה למשק הישראלי כולו. נמל המפרץ יאפשר את חיזוק מטרופולין חיפה ויביא עמו אלפי מקומות תעסוקה בכל אזור צפון הארץ. כמו כן, הוא ימצב את העיר חיפה ואת אזור המפרץ כמוקד לוגיסטי מתקדם. הוועדה המחוזית התחייבה להוביל לתיאום בין משרדי ממשלה בכדי לצמצם את ההשפעות העלולות להיווצר מפעילות התחבורה הנלווית לנמל״.

 

התוכנית שמקודמת ע״י חברת נמלי ישראל, מאפשרת בינוי של כ-120,000 מ״ר סך הכל, והיא תכלול את הקמת שער הנמל דרכו ייכנסו המשאיות והרכבות עם הסחורות, בניין מכס, מסוף מטענים, מוסכים, מבני שירות ומשרדים.

 

הנמל החדש ממוקם הינו נמל מים עמוקים אשר ישרת את הדור החדש של אניות הסוחר הגדולות והמתקדמות בעולם. פקידתן של אניות הענק החדישות את נמלי ישראל צפויה ליעל ולשפר את תנועת המטענים לייבוא וייצוא ובכך להביא להוזלת עלות הובלת הסחורות. הנמל נמצא בשטח ימי בחלקו הצפוני של מפרץ חיפה ולא שייך מוניציפלי (אזור גלילי), מצפון מזרח לנמל הקיים. שלב א' שלו מיובש בימים אלו מתוקף תכנית המתאר הארצית למבנים ימיים במפרץ חיפה, שאושרה בשנת 2014 (התוכנית מחייבת אישור תכנית מפורטת לקביעת השימושים על גבי המבנה הימי, תוכנית שהוחלט להפקידה כעת).

 

שלב א׳ של הנמל יכלול רציפי טעינה ופריקה בהיקף שנתי של כ-1.1 מיליון מכולות וסחורות נוספות לצד שירותי מכס, מסוף מטענים לרכבת משא ותשתיות נלוות. הקמת השלב הראשון של הנמל צפויה להסתיים במהלך שנת 2021.

 

עינת קליש רותם: קוראת לחנ״י ולשרים הרלוונטיים לעצור כדי לחשוב

 

ראש עיריית חיפה, ד״ר עינת קליש רותם, פרסמה אמש בעמוד הפייסבוק שלה את התגובה הבאה: ״הוועדה המחוזית אישרה היום את התכנית המפורטת של נמל המפרץ, למרות שהיא מחרבת באופן חד משמעי את עתידו של שדה התעופה. כל זה קורה באופן חלמאי ואירוני בימים שבהם המדינה מכינה תכנית ארצית לשדות תעופה. לא רק שאין לה פתרונות לתעופה בארץ, שדה תעופה חיפה יכול להיות קריטי. כאמור, מוסדות התכנון לא חוששים להרוס למרות שאולי זו טעות מרה.

 

זה היה צפוי, אבל טרם נאמרה המילה האחרונה. לא יכול להיות שההסכם של משרד התחבורה וחנ״י עם המפעילים העתידיים חשוב הרבה יותר מראייה כוללת למפרץ ומעתיד המטרופולין של הצפון. מדובר באמירה קשה מאד של חנ״י, משרד התחבורה וועדות התכנון לנו, לתושבי חיפה, ולכל תושבי המטרופולין״.

 

״יש לנו פתרון לבעיה שישאיר את כל הצדדים מרוצים. זה אמנם לא יהיה קל ויצריך עבודה קשה, אך יישומו של הפתרון לא יגרום עיכובים גדולים בלוחות הזמנים. האופציה האחרת תהיה גרועה הרבה יותר, גם להם וגם לנו. אני קוראת לחנ״י ולשרים הרלוונטיים, לעצור שוב כדי לחשוב״.