חיפה: הוועדה המחוזית אישרה התכנית למתחם לוגיסטי

הוועדה המחוזית חיפה החליטה לאשר תוכנית מפורטת למתחם אחסנה ולוגיסטיקה שייתן מענה לנמלי חיפה. במסגרת התוכנית, יוקצו שטחים בהיקף של כ-21 אלף מ״ר למרינה לטובת מסחר, פנאי, נופש וספורט ימי וכן תוספת של כ-23 דונם שטחים פתוחים


07:27 ,21.07.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה, בראשות איתמר בן דוד, החליטה לאשר תוכנית מפורטת להקמת מתחם לוגיסטי במפרץ חיפה, על מנת שייתן מענה לפעילות השוטפת של נמלי חיפה. התוכנית הינה על שטח של 1,400 דונם וממוקמת בלב מפרץ חיפה, מדרום לשדה התעופה ובסמוך לשפך נחל הקישון.

 

התוכנית שקודמה והוגשה על ידי חברת נמלי ישראל, מאפשרת בינוי של כ-700,000 מ״ר לטובת הקמת שטחים לטובת אחסנה ולוגיסטיקה. התוכנית כוללת מספר מתחמי אחסנה, אפשרות להקמת מסוף מטענים עבור הרכבת וכן גישה ישירה למערכת הדרכים הארצית באמצעות דרך חיבורי נמל המפרץ המוקמת בימים אלו. שטחים אלו הוגדרו בתוכנית המתאר הארצית ״שימושי נמל עירוניים״ (תמ״א 13/ב/1) לטובת אחסנה ולוגיסטיקה כפעילות התומכת בעורף חיפה.

 

התוכנית, המצויה בסמוך לשטחי פארק מורד נחל הקישון ושפך נחל הקישון לים, כוללת תוספת של כ-23 דונם של שטחים פתוחים וכן קובעת הנחיות נופיות וסביבתיות לממשק שבין שטחי האחסנה לשטחי הפארק שיפותחו בעתיד, הקמת שבילי אופניים והסדרת חניות לטובת באי הפארק. כמו כן במסגרת התוכנית, ישומרו עצים רבים בשתי חורשות אקליפטוסים המצויות בשטח התוכנית.

 

בנוסף, התוכנית מסדירה את השטחים שסביב מעגנת שביט, המרינה הקיימת של העיר חיפה, ומקצה לה שטחים לטובת מסחר, פנאי, נופש וספורט ימי בהיקף של כ-21 אלף מ״ר. התוכנית תאפשר את פיתוחה והתפתחותה של המרינה, שטרם מימשה את הפוטנציאל התיירותי והעירוני הגלום בה.

 

ליאת פלד, מתכננת מחוז חיפה במינהל התכנון, ציינה כי ״קידום התוכנית תואם את החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה בדבר פיתוחם של שטחי עורף נמל לנמלי חיפה. התוכנית המוצעת מהווה את תחילתו של הפיתוח העירוני בעורף נמלי חיפה לשימושי אחסנה, לוגיסטיקה ופעילות תומכת בשרשרת הלוגיסטית ותיתן מענה תכנוני ראשוני לשימושים התומכים בפעילות הנמל בכלל מפרץ חיפה. עוד הוסיפה ״התוכנית הינה חלק ממהלך תכנוני המממש את ההסכם שנחתם בין משרד האוצר, חברת נמלי ישראל והעירייה לפיתוח צרכי נמל חיפה יחד עם פיתוח פארק מורד הקישון״.

 

התוכנית נערכה ע״י אדר׳ דורית שפינט מחברת גורדון אדריכלים ומתכנני ערים בע״מ.