מחלקת ים בנמל חיפה: נשארים לעבוד במסגרת נמל חיפה

נציגי מחלקת ים הודיעו אתמול לדירקטוריון חברת נמל חיפה כי בכוונתם להישאר ולעבוד במסגרת חברת נמל חיפה ותחת ההסכמים הקיבוציים המחייבים הצדדים. טוענים כי אי קבלת הסכם בלעדיות על הענקת שירותי נמל עד 2054 הובילה להחלטה


11:07 ,13.12.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

נציגי מחלקת ים של חברת נמל חיפה הודיעו אתמול לדירקטוריון חברת נמל חיפה כי בכוונתם להישאר ולעבוד במסגרת חברת נמל חיפה ותחת ההסכמים הקיבוציים המחייבים הצדדים.

 

נזכיר כי לפני שבוע חתמה הנהלת חברת נמל חיפה על ההסכמים הקיבוציים המפורטים בנושא התייעלות בסקטורים טרנספורט, סוור, ציוד ומינהל, במסגרת הרפורמה בנמלים, אולם טרם הושגו הבנות לגבי עתידה של מחלקת ים של הנמל בעידן התחרות.

 

כידוע לכל, שאלת תפקודן של מחלקות הים טרם הוסדר גם בנמל אשדוד, וזאת בשל סירובן להיות חלק מחברות בת של חנ״י. נציגי מחלקות הים, אשר אמונים למעשה על הכנסת והוצאת האניות לרציפי הנמל בצורה בטיחותית ויעילה, וכוללים את הנתבים, הגוררות, מחלקת התצפית והעגינה, התעקשו במשך תקופה ארוכה על כך שעובדי מחלקת הים ייקלטו בחברת חנ״י באופן ישיר, אולם ככל שהמו״מ התקדם הסתמן כי ניתן להתגבר על אבן נגף זו אם מחלקת הים בחיפה תקבל בלעדיות על אספקת שירותי נמל בנמל חיפה עד לשנת 2054, קרי, תעניק שירותים גם לנמל המפרץ שיחל לפעול בשנת 2021.

 

למערכת PORT2PORT נודע כי עצם העובדה שטרם הונפק מסמך כתוב מטעם הממונה על ההגבלים העסקיים המאשר בלעדיות זו עבור פעילות מחלקת הים בנמל חיפה הובילה להחלטה של מחלקת ים להישאר תחת חסותה של חברת נמל חיפה.

 

לדברי מקור בכיר במחלקת הים של חברת נמל חיפה, הסכם העקרונות שנחתם מול שאר הסקטורים בנמל לא קיבל את הסכמת מחלקת הים, וכל ניסיון להציג כאילו קיימות הסכמות אינו נכון ואף מנוגד להסכמי המעבר משנת 2005. ״עד עכשיו התנהלנו בצורה מופתית ואחראית. יחד עם זאת, עד כה לא נתנו לנו להציג את עמדותינו ודרישותינו במסגרת הרפורמה, ולא זכינו לנהל מו״מ ענייני כמו עמיתינו מהסקטורים האחרים״.

 

טקס חגיגי בשלישי הקרוב

 

נציין כי ביום שלישי הקרוב אמורים להגיע לחברת נמל חיפה שר התחבורה ישראל כץ ושר האוצר משה כחלון לטקס חתימה חגיגי על הסכמי הרפורמה שהושגו בהשתתפות נציגי הנהלת חברת נמל חיפה, נציגי ההסתדרות, ונציגי העובדים מסקטורים טרנספורט, סוור, ציוד ומינהל, אולם אין ספק כי מעמד החתימה ללא נציגי מחלקת ים לא יהיה שלם.

 

אבי אדרי, יו״ר ועד עובדי התחבורה בהסתדרות, הגיב לפניית מערכת PORT2PORT וציין כי ״לדעתנו מעבר העובדים לחברת בת ממשלתית שלא תופרט, ובלעדיות עד 2054 יוצרת קבוצת עובדים חזקה מאד. יחד עם זאת נכבד את החלטת הוועדים״.

 

אדרי הוסיף כי בכוונת נציגי ההסתדרות להגיע לטקס החתימה החגיגי שיתקיים בשלישי הקרוב בנמל חיפה.

 

מחברת נמלי ישראל נמסר בתגובה כי ״למיטב ידיעתנו נושא העברת מחלקות הים נמצא בדיונים בין  המדינה בין חברת נמל חיפה והסתדרות העובדים. ככל שתתקבלנה החלטות סופיות בנושא נוכל להתייחס״.