מנדי זלצמן מבקש את סיוע הממשלה לקרוזים

ביום בו פקדו שלוש אוניות נוסעים את נמל חיפה, שלח מנכ"ל נמל חיפה מכתב למנכ"ל משרד התיירות, נועז בר-ניר בו הוא מבקש סיוע ממשלתי כדי להביא למימוש הפוטנציאל הגלום בענף הנוסעים


00:00 ,17.05.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

שלוש אוניות נוסעים פקדו אתמול את נמל חיפה, שתיים אוניות עם תיירים ואחת של נוסעים ישראלים. עקב כך, מוסרים בנמל כי הם מנסים שוב לדאוג למימוש פוטנציאל התיירות הימית. דווקא ביום זה בו רציפי נמל חיפה מזכירים את נמלי הנוסעים הגדולים בעולם, שולח מנכ"ל החברה מנדי זלצמן מכתב נוסף, הפעם למנכ"ל משרד התיירות, נועז בר-ניר, בדבר הצורך בסיוע ממשלתי כדי להביא למימוש הפוטנציאל הגלום בענף הנוסעים.

לאור מכתב שקיבל זלצמו מבר-ניר בחודש אפריל, הוא מבהיר כי תעריפי אוניות הנוסעים שהועלו בחודש אוקטובר האחרון אינם יוזמה של נמלי הים בישראל, אלא חלק מרפורמה כוללת של כלל תעריפי הנמלים, שנועדה לתקן עיוותים שהיו נהוגים שנים רבות. במסגרת הרפורמה יוקרו חלק מהתעריפים בנמלים, בעוד שאחרים הוזלו. את הרפורמה יזמו, תכננו והובילו אנשי משרד האוצר והתחבורה, מציין זלצמן מכתב.

למרות התעריפים החדשים, מציין זלצמן במכתבו, "נמל חיפה מעניק הנחות מפליגות לחברות הספנות כדי למשוך כמה שיותר אוניות תיירים לישראל, ולחיפה בפרט, לאור ההכרה בערך המוסף שאוניות שכאלה מעניקות לענף התיירות בישראל".

זלצמן מוסיף כי בנמל חיפה ימשיכו לקדם את תחום התיירות "בוודאי בתקופה זו, שמהווה הזדמנות פז להגברה משמעותית של מספר האוניות המגיעות לישראל". זלצמן חוזר ומבקש סיוע ממשרדי הממשלה בכדי לממש את הפוטנציאל.

עוד מוסרים בנמל חיפה כי, אופן השהייה של האוניות נהיה יצירתי ואטרקטיבי יותר. האוניה החדישה נאוטיקה הגיעה לנמל חיפה לשהייה בת יומיים, במהלכם ייצאו התיירים לסיורים בישראל, וגם באזור חיפה. האוניה המפוארת אזמרה קווסט שהגיעה אתמול לחיפה, בחרה בנמל חיפה כנקודת ההתחלה והסיום של הפלגתה, כך שהתיירים על סיפונה ירדו בנמל ומכאן המשיכו חלקם לטיול ברחבי ישראל, וחלקם לשדה התעופה, משם יטוסו ליעדים שונים בעולם. האוניה השלישית שהגיעה אתמול לחיפה היא הגולדן איריס, ועליה נוסעים ישראלים.

נזכיר כי, בעקבות פניות של עשרות אוניות נוסעים מפוארות להגיע לנמל חיפה, שלח בסוף מרץ מנכ"ל חברת נמל חיפה מנדי זלצמן מכתב לשר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, בדבר הצומת הקריטי בה נמצא כעת ענף תיירות השייט, והצורך במימוש הפוטנציאל האדיר.

במכתבו לשר התיירות ציין אז זלצמן כי "רק בתקופה האחרונה חזרו אוניות הפאר לפקוד את ישראל לאחר שנים של רתיעה בעקבות פרוץ האינתיפאדה השניה. תופעה דומה כבר מתרחשת בתוניסיה ובמצרים, כשמדינות אלה צפויות לסבול מירידה בתחום זה במהלך השנים הקרובות, היות ותחום ההפלגות מאופיין בתכנון ארוך טווח לצד הימנעות מוחלטת מחוסר וודאות. את החלל שנוצר מדינת ישראל חייבת למלא".