ראש עיריית חיפה: ״עדיפות לשדה תעופה על פני שטחים לוגיסטיים״

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חיפה אימצה בישיבתה האחרונה את עמדתה של ראש העירייה, ד״ר עינת קליש רותם, אשר המתנגדת לארבע תכניות הקשורות לפיתוח עורף נמל חיפה. הוועדה דורשת: תכנון כוללני, שייקח בחשבון את פיתוח שדה התעופה חיפה כשדה תעופה אזורי משמעותי


11:17 ,06.12.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

בדיון שנערך ביום שלישי השבוע אימצה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חיפה את עמדתה של ראש העירייה, ד״ר עינת קליש רותם, אשר המתנגדת לארבע תכניות הקשורות לפיתוח עורף נמל חיפה.

 

במקום זאת דרשה הוועדה ״תכנון כוללני, שייקח בחשבון את פיתוח שדה התעופה חיפה כשדה תעופה אזורי משמעותי״, ויאפשר ״יעדים משמעותיים באירופה״.

 

ד״ר עינת קליש רותם, אמרה במהלך הדיון כי ״יש לתת עדיפות לשדה התעופה בחיפה על פני פיתוח שטחים לוגיסטיים בנמל. הדרך בה קודם התכנון בקטעי תכניות ולא בתכנון כוללני חייבת להיפסק.  רק תכנון כוללני יאפשר את שינוי פני המפרץ והכנסת העיר חיפה לעידן חדש״.

 

עוד נמסר מעיריית חיפה בעקבות הדיון כי ״הוועדה המקומית ממליצה בפני הוועדה המחוזית להשהות את הדיונים בכל ארבע התוכניות עד למיצוי הליך תכנון כולל״.

 

בין הנושאים שהוועדה מבקשת לבחון: צורכי שדה התעופה בחיפה בתפקודו כשדה תעופה אזורי, הארכת המסלול הנדרשת, איתור שטחי קרקע לשימושים לוגיסטיים, אשר להם נגישות מסילתית, זאת בניגוד לשטחי הטכני (בח״א 21) המוקצים כיום, להם אין נגישות מסילתית.

 

הוועדה מבקשת לבחון בנוסף את השאלה האם יש צורך להקים טרמינל נוסעים חדש בנמל חיפה העתידי ודורשת לבדוק את היתכנות העברת מיקומו בסמוך לתחנת הרכבת של חוצות המפרץ.

 

בנוגע לתוכנית נוספת העוסקת בשטחים התפעוליים בנמל המפרץ, נמסר כי ״הוועדה המקומית מציעה להשהות את אישור התוכנית עד למיצוי תהליכי תיאום התכנון הכולל לשדה תעופה חיפה כשדה תעופה אזורי משמעותי, כך שימוקסם הפוטנציאל שלו. הוועדה המליצה לבטל את הייעוד לנמל הדלק ונדרש לחייב כי נמל הדלק הקיים יבוטל אם יוקם חדש״.

 

עוד קבעה הוועדה כי יש לחייב את חנ״י בבניית שוברי גלים לחופי חוף הכרמל וקריית חיים ולקדם חיבור מסילתי לתוואי המזרחי ואת מינהור הרכבת בחיפה, במקביל לקידום תכנית הנמל.

 

מחברת נמלי ישראל נמסר בתגובה כי ״החלטת הוועדה טרם התקבלה בחברת נמלי ישראל״.