170 אלף תיירים הגיעו לנמל חיפה ב-2012

בשנה החולפת נרשמו 201 פקידות של אוניות תיירים ובמהלכה שודרג טרמינל הנוסעים. גורמים בענף הביעו חשש מפני המצב ב-2013


00:00 ,20.02.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

171 אלף תיירים הגיעו לחיפה, ליום אחד או ליומיים, במהלך שנת 2012 דרך נמל חיפה. מדובר בעלייה של 5.5% ביחס לשנה שעברה ועלייה של 110% בהשוואה לשנת 2010.

אולם, ככל שהתקדמה השנה, גברו החששות בקשר להמשך ביקורן של אוניות התיירים המפוארות בנמל. מבצע "עמוד ענן" שהתרחש בחודש נובמבר והרקטות הספורות שנורו לכיוון אזור המרכז גרמו לביטול פקידות של אוניות נוסעים גדולות בנמל בפרט ובישראל בכלל.

בסיכום הכללי, שבע אוניות, שהיו אמורות להביא לחיפה קרוב ל-20 אלף תיירים נוספים, בחרו שלא להגיע.


בסיכום השנה, נרשמו ב-2012 201 פקידות של אוניות נוסעים בנמל, שלוש פחות מאשר בשנת 2011, אלא שהאוניות השנה הביאו הרבה יותר תיירים ונוסעים; למעלה מ-80 מתוך אותן פקידות היו של שתי אוניות הדגל של חברת מנו, ה"רויאל איריס" ו"הגולדן איריס". לא פחות מ-61 אלף ישראלים יצאו לקרוז בשתי האוניות הללו. הנתונים פורסמו במגזין הלקוחות של נמל חיפה, "". Haifa rePort

2012 היוותה שנה מוצלחת לטרמינל הנוסעים של נמל חיפה, שהפך ללא ספק לשער הכניסה הראשי לישראל של התיירות הימית. במהלך השנה הורחבו שעות הפעילות בטרמינל; טופלו סוגיות מול המכס והביטחון למען שיפור וייעול השירות; ניתנה הקלה באופן רכישת שוברי תשלום לאוטובוסים; אתר האינטרנט שודרג ונוספו בו נתונים רבים לנותני השירותים לתייר ולנוסע הישראלי, וכן לוח הפלגות מעודכן לפי תאריכים נבחרים; שופרה הנגישות לנוסעים בעלי מוגבלות ונוספה נקודת שאטל מסודרת להסעת נוסעים מ\אל אוניות שעוגנות ברציפים מרוחקים; הוכפל מספרן של עמדות הצ'ק אין לנוסעים הישראלים ובכך קוצר התור בצורה משמעותית, בעיקר בימים שבהן יוצאות שתי הפלגות בזו אחר זו; בוצעו שורה של שיפורים בתאורה, במיזוג, בגינון, באזורי הישיבה, בשילוט ועוד.

לדברי גורמים בענף התיירות, שנת 2013 תהווה אתגר גדול, בשל החשש מהמצב הביטחוני והמשבר הכלכלי בעולם, שימשיך להוות פקטור. שיקום הרציפים במרכז הנמל, שמבוצע על ידי חברת נמלי ישראל (חנ"י), הוא הכרחי, לאור הרציפים הישנים, אולם יחייב פתרונות יצירתיים, שכן העבודות יקטינו את זמינות הרציפים לעגינת אוניות באזור הטרמינל.