נמל רוטרדם בשת״פ עם IBM ליצירת ״הנמל החכם בעולם״

הודות ליישום טכנולוגיה חדשנית ושימוש ב״דולפינים דיגיטליים״ אניות, רציפים ואפילו גלים יתקשרו זה עם זה באמצעות חיישנים הפועלים במים עצמם. נמל רוטרדם: חיסכון של 80 אלף דולר בכל מחזור עגינה


12:25 ,07.02.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

חברת נמל רוטרדם הודיעה על שת״פ פורץ דרך עם חברת IBM במסגרתו מתכוונת הנהלת הנמל ליישם טכנולוגיה חדשנית המאפשרת לאניות, לרציפים ואפילו לגלים לתקשר זה עם זה. גם ״אניות חכמות״, בדומה למכוניות האוטונומית בעולם הרכב, יוכלו לתקשר זו עם זו ויפעלו באופן אוטונומי כדי ולייעל את תהליכי העגינה והתנועה ולמנוע התנגשויות ביניהן. מחברת נמל רוטרדם נמסר כי מעבר לתרומה החשובה לרמת הבטיחות והיעילות של הנמל, המהלך יחסוך בממוצע עד שעה אחת של זמן המתנה וטיפול בכל מחזור עגינה השקולה לחיסכון של כ-80 אלף דולר.

 

במסגרת השת״פ החדשני, טכנולוגיות הענן ומערכות האינטרנט של הדברים (IoT) של IBM ייושמו ברחבי הנמל, המשתרע על שטח של 42 קמ״ר מהעיר רוטרדם ולאורך תעלת ענק אל הים הצפוני, באמצעות התקנת חיישנים חכמים.

 

שילוב בין חיישני אינטרנט של הדברים, מערכות בינה מלאכותית וכלים לניתוח ולחיזוי מזג אוויר – המוצעים כולם על ידי הטכנולוגיה של IBM - יאפשר לנמל לייעל את השימוש במקומות עגינה בעזרת תובנות המופקות ממגוון רחב של נתונים מסוגים שונים. כך, למשל, הבנת נתוני הים ומזג האוויר מאפשרת  לחזות את נקודת הזמן הטובה ביותר לכניסה לנמל, ותנאי ההפלגה הנוחים ביותר. The Weather Company, שבבעלות IBM, תספק לצורך זה נתוני מזג אוויר מדויקים, שינותחו במערכות האנליטיות של IBM יחד עם נתוני הים, זרמים, ומידע הנאסף מן האניות בזמן אמת. מכלול הנתונים הזה, לרבות טמפרטורת האוויר, מהירות הרוח, לחות יחסית, עכירות ומליחות המים, זרמים וגאות, מאפשרים לחזות טוב יותר את תנאי הראות ביום נתון, ולחשב את גובה המעגן הנדרש לאניות בעומס נתון. הבנת נתונים אלה תשפיע משמעותית על עלויות השילוח: מים רגועים מאפשרים צריכת דלק נמוכה יותר, הוזלת עלות הטיפול במטען, והבטחת הגעתו הבטוחה ליעדו.

 

חלק אחר של פרויקט הדיגיטיזציה אותו מאפשרים כלי IBM IoT Connecting Services, כולל שימוש ב״דולפינים דיגיטליים״ - סביבת תקשורת חכמה האוספת נתונים מן האניות  והרציפים באמצעות חיישנים הפועלים במים עצמם. כך, ניתן להעריך במדויק את רגע העגינה הסופי של כל אנייה, להבטיח זמינות של כלים וכוח אדם הנדרשים לטיפול בה ולשינוע המטענים, ולהפעיל טכנולוגיות למידת מכונה שיזהו דפוסים אופייניים לעבודת הנמל, וישפרו עוד יותר את יעילות התפעול על בסיס נתוני זמן אמת המתקבלים מהתשתיות השונות, תוך שיתוף הנתונים האלה עם אוכלוסייה רחבה של משתמשים בתוך נמל, בקרב שותפיו לפעילות, ובקרב לקוחותיו.

 

המערכות של IBM מאפשרות לבנות ״תיאום דיגיטלי״ של הנמל כולו אשר ישקף את כל המשאבים הזמינים בנמל רוטרדם בהם מעקב אחר תנועות האנייה, ניטור תשתיות, איסוף נתוני מזג אוויר והתחשבות בהשפעותיהם, ניתוח נתונים גיאוגרפיים ומצב המים בעומקים שונים. הכל ברמת דיוק של 100%. מערכת התיאום הדיגיטלי תאפשר לבדוק תרחישים אפשריים ולהבין טוב יותר כיצד ניתן לייעל את הפעילות תוך הקפדה על תקני בטיחות מחמירים.

 

מדי שנה, מטפל נמל רוטרדם ביותר מ -140,000 אניות ומשנע את המטענים שלהן. המשימה המורכבת הזאת המערבת מספר רב של צדדים – גופי תחבורה ימית ויבשתית, שלטונות מכס, פיקוח רגולטורי וכן הלאה. מערכת השליטה הדיגיטלית החדשה אותה מקימה IBM במסגרת הנמל, תוכל להציג את הפעילות של כל הצדדים המעורבים, ולהגדיל את נפח התעבורה של סחורות המשונעות דרך הנמל, ואת יעילות הטיפול בהן.

 

נמל רוטרדם משנע את כמות המטענים הגדולה בנמלי אירופה, מטפל במעל ל-140,000 אניות בשנה, מעסיק 90,000 עובדים ותורם לכלכלה ההולנדית 10.5 מיליארד יורו, שהם כ- 3.3% מהתל״ג.