נמל שנגחאי: יצירת אקלים עסקי על חשבון גידול

אחוז חד ספרתי של גידול שנתי בטעינה ובפריקה של מכולות לטובת תוכנית אב של מועצת העיר, להפוך למרכז ספנות בינלאומי


00:00 ,28.05.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

נמל שנגחאי שם לעצמו למטרה להתרכז ביצירת אקלים עסקי נוח יותר לתעשיית הספנות, בידיעה שהדבר יבוא על חשבון הגדלת הטיפול בפריקה ובטעינה של מכולות.

לפי תוכנית הפיתוח לחמש השנים הקרובות, הנמל העסוק בעולם יחווה במהלך הזמן אחוז גדילה של 4.1% בלבד, אחוז מתון בהרבה מזה שהתקיים בו בשנים האחרונות. לפי התוכנית, ב-2015 ייפרקו וייטענו בנמל 33 מיליון TEU, בהשוואה ל-31.7 מיליון TEU שנפרקו ונטענו בו בשנת 2011.

יצוין שהטיפול במטענים בנמל שנגחאי גדל בעשורים האחרונים בקצב דו ספרתי, בהתאם לצמיחה הכלכלית המואצת שעברה על סין כולה.

מבחינת משקל כולל, שנגחאי שמה לעצמה למטרה לטפל בשנת 2015 ב-484 מיליון טון מטען, עלייה של 34.3% בהשוואה ל-2011. אולם, בהתאם לסדר העדיפויות, גם נתון זה יהווה הפחתה מהגידול השנתי הדו ספרתי אותו חווה הנמל מאז המילניום.

כדי להשיג את המטרה ששמה לעצמה מועצת העיר שנגחאי - להפוך את הנמל וסביבתו עד שנת 2020 למרכז ספנות בינלאומי – יש צורך לטפל בצפיפות הרבה של הנמל וסביבתו ולהפוך את העיר למרכז בנקאי.

בהתאם לתוכנית, בכוונת העיר למשוך אליה סוכני אוניות ומנהלי חברות ספנות, ספקי שירות לעולם הספנות, עורכי דין המתמחים בנושאים ימיים ובנקי השקעות לעולם הספנות. אנשי מועצת העיר לומדים הצעות למתן הקלות ממס לתעשיית הספנות, כמו גם אפשרות למתן גישה נוחה יותר לשווקים המקומיים עבור בנקים זרים ובעלי אוניות.