פוגל בכנס הספנות: נושא האי-קומרס אסטרטגי לישראל

יו״ר חברת מספנות ישראל ציין כי בנובמבר יחל לפעול מחסן אי-קומרס רובוטי של גולד בונד באשדוד לפי סטנדרטים של אמזון. ציין כי מספנות ישראל הרחיבה את שטח הרציף בכ-200 מטר וכי היא נערכת ליום שאחרי פתיחת הנמלים החדשים. ביקש לבטל הגבלות והיטלים: ״זה טוב לתחרות״


12:10 ,30.10.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

שלומי פוגל, יו״ר חברת מספנות ישראל, דיבר אתמול בכנס יום הספנות הישראלית, וציין בפתח דבריו כי הוא מבקש לדבר על התפתחויות בעולם ברמת המקרו. לדברי פוגל, שינויים שמתקיימים כיום בתעשייה משפיעים כמעט על כל תחום וכי חברות ומפעלים שלא ישקיעו באוטומציה ורובוטיקה לא יוכלו להמשיך ולעמוד בתחרות. גם ענף הלוגיסטיקה, ציין פוגל, צריך להתייעל באופן דרמטי ולהתחיל ולהשתמש בטכנולוגיה וכי הוא מקווה כי גם נמלי ישראל יטמיעו שינויים אלה על מנת לשמור על כושר התחרות הנמלים מול הנמלים החדשים שיחלו לפעול בישראל בקרוב ויהוו תחרות חזקה.

 

״אנחנו במספנות ישראל נערכים לכך ואנחנו מזהים מספר נקודות שיתרחשו להערכתנו עם פתיחת התחרות: ההתייעלות המהירה תוריד את המחירים, כל בעל נמל יצטרך לחשוב מחוץ לקופסה על מנת לייצר עסקים נוספים על בסיס התשתית הנמלית, התחרות תייעל את העבודה ותביא אותנו לעשיית עסקים חדשים כגון טרנזיט לירדן ולמדינות ערב, ואולי גם נוכל להשתמש בנמלים שלנו לטובת שטעון״.  

 

פוגל הוסיף כי ״דבר נוסף שקרה זה שחברות הספנות נכנסות ללוגיסטיקה. מחיר התובלה הימית ירד דרמטית ואני יכול לומר כי מחיר ההובלה לטונה של סחורה מיוון או מטורקיה לישראל בצובר עולה לנו פחות מאשר עלות ההובלה מחיפה לאשדוד. זה אומר שאנחנו צריכים להיערך באופן שונה לחלוטין״.

 

פוגל סיפר כי מספנות ישראל שיחררה בהשקעה גדולה שטח רציף של 200 מטר לפעילות נמלית. מטען הגרעינים של מספנות מצפה להיבנות ליכול להכיל 80 אלף טון עם קצב טעינה ופריקה מהיר והוא ציין כי המתקן ממתין לאישורים. חברת גולד בונד שכרה 65 דונם ותקים בקרוב מסוף עורפי בחיפה כמו באשדוד. הוא הזכיר את רכישת הבונדד במעבר הירדן לטובת שינוע מטענים לירדן וציין כי החברה נערכת להעביר דרך המעבר למעלה מ-1 מיליון טון ברזל וגרעינים דרך המעבר לתוך ירדן.

 

פוגל הזכיר בנוסף כי החברה הקימה מחסן אי-קומרס באשדוד שיחל את פעילותו בחודש נובמבר הקרוב ומצוייד ברובוטים לפי סטנדרטים של חברת אמזון. ״ניתן שירותים ליבואנים לרשתות מחו״ל ומישראל ונוכל להביא מכולות שלמות ולאחר מכן להעביר חולצה או צעיף היישר לבית הלקוח הישראלי״.

 

פוגל איחל לנוכחים כי המדינה תבטל הגבלים והיטלים וציין בפני ח״כ מיקי זוהר כי ״אנחנו רוצים תחרות במדינת ישראל, זה טוב לנו, זה מוריד את עלויות המחייה בארץ״. פוגל איחל לנוכחים שהתעשייה הישראלית תבצע התייעלות תפעולית על ידי השקעות וטכנולוגיה ועל ידי כך תיהפך ליצואנית גדולה יותר. כמו כן ביקש פוגל כי המדינה תסייע בשיפור היעילות התפעולית של מעבר שייח חוסיין עם ירדן לשם זרימה חלקה יותר של סחורות במעבר הגבול.

 

״אני חושב שהאי-קומרס תחום מאוד אסטרטגי על מנת להוזיל את עלויות המחייה בישראל. אני מעודד את העסקים להיכנס לתחום הזה״.