נמלי ישראל: המצב ממשיך להידרדר

העובדים אומנם שבו לעבודה אך קצב העבודה והתפוקות רחוקים מקצב העבודה הנורמלי האופייני. גד שפר: אנו מצפים מנשיא בית הדין הארצי לעבודה כי ינקוט צעדים שיבטיחו כי החלטות בית הדין יקוימו ככתבן וכלשונן


00:00 ,07.09.2008 מאת: מערכת פורט2פורט

העובדים אומנם שבו לעבודה אך קצב העבודה והתפוקות רחוקים מקצב העבודה הנורמלי האופייני. גד שפר: אנו מצפים מנשיא בית הדין הארצי לעבודה כי ינקוט צעדים שיבטיחו כי החלטות בית הדין יקוימו ככתבן וכלשונן
 
למערכת Port2port נודע כי העובדים בנמלי חיפה ואשדוד טרם חזרו לקצב עבודה תקין. מקורות בנמל חיפה מסרו כי התפוקות אומנם השתפרו אך עדיין מדובר בקצב עבודה שרחוק מקצב העבודה הנורמלי של העובדים וכי העובדים אינם פותחים מספיק ידיים.
 
יחד עם זאת נמסר מנמל חיפה כי כרגע אין תור של אוניות ממתינות מחוץ לנמל וזאת בשל העובדה שאוניות רבות החליטו לפסוח על נמלי ישראל או שלא לפקוד את שני הנמלים וכן כי הלקוחות נמנעים להכניס מטענים לנמל.
 
בשיחה עם מאיר תורג'מן, יו"ר ועד עובדי נמל חיפה, ציין הלה כי העובדים שבו לעבודה סדירה וכי אתמול, יום שבת, הם התייצבו לעבודה ופתחו במשמרת ארבע ידיים.
 
גד שפר: על בית הדין לעבודה לדאוג לאכיפת החלטותיו
 
יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית, גד שפר, הגיב הבוקר לדיווחים כי העבודה בנמלים טרם חזרה להיקף מלא, ובנמלים עובדים בתפוקה שבין 50% - 75%, ואמר: "עבודה בהיקף כזה אינה עונה על הצרכים של העבודה השוטפת, וודאי שאינה יכולה להביא להתגברות מהירה על העיכובים בהעברת מטענים שנגרמו בתשעת ימי העיצומים".
 
שפר הוסיף כי עבודה בקצב כזה אינה עולה בקנה אחד עם החלטת בית הדין לעבודה, שקבע כי העובדים ישובו לעבודה סדירה בתקופה שנקצבה למשא ומתן. שפר קרא להסתדרות, שבירכה על החלטת בית הדין לעבודה, לדאוג כי העובדים אכן יקיימו אותה. "אני מצפה גם מנשיא בית הדין הארצי לעבודה כי ינקוט צעדים שיבטיחו כי החלטות בית הדין יקוימו ככתבן וכלשונן".
 
בהמשך לדבריו של שפר נציין כי למערכת port2port נודע כי גורמים מסוימים בקרב לקוחות הנמלים שוקלים להגיש תביעה כנגד ועדי העובדים וההסתדרות וזאת בשל ביזיון צו בית הדין הארצי לעבודה אשר הורה כזכור לעובדים לשוב כבר ביום רביעי שעבר לעבודה מלאה.
 
נזכיר כי במהלך סוף השבוע, ובהמשך למצב בנמלי ישראל וההמתנות הארוכות של האוניות מחוץ לנמל וכן בתוכו, הכריזו מספר חברות ספנות על הטלת היטל צפיפות חד צדדי אשר נכנס לתוקף ב-3 בספטמבר והוא עומד על 125 דולר ל-TEU.