נמלי ישראל: צפיפות שיא ועיכובים בשחרור מכולות

הסיבות לצפיפות הרבה נובעת מהעיצומים הממושכים בנמלים, מספר מועט של ימי עבודה באוקטובר וכלים מושבתים. נמל אשדוד: עומס זמני עקב עלייה בהיקף מספר המכולות. נמל חיפה: הבעיה נפתרה, העומס מאחורינו


00:00 ,30.10.2008 מאת: מערכת פורט2פורט

הסיבות לצפיפות הרבה נובעת מהעיצומים הממושכים בנמלים, מספר מועט של ימי עבודה באוקטובר וכלים מושבתים. נמל אשדוד: עומס זמני עקב עלייה בהיקף מספר המכולות. נמל חיפה: הבעיה נפתרה, העומס מאחורינו
 
כל הגורמים אשר עובדים מול הנמלים יודעים את המציאות העגומה של הימים האחרונים – הנמלים פקוקים, המכולות ממלאות את הערוגות והלקוחות נאלצים להמתין ימים שלמים מעבר למקובל על מנת לקבל את הסחורה.
 
הגורמים למצב הקיים הם שילוב של העיצומים המתמשכים בנמלים  - שהחלו בסוף אוגוסט והסתיימו רק בשבוע הראשון של חודש אוקטובר - שהשפעותיהן ממשיכות לתת את אותותיהם כאשר לכך התווספו השפעותיו של חודש אוקטובר שהיה משופע בחגי ישראל ועל כן התאפיין במספר מועט מאוד של ימי עבודה – כל אלה תרמו לכמות שיא של מכולות ומטענים חלקיים בנמלי הים וכן במסופים העורפיים.
 
מדיווחים שהגיעו למערכת Port2port על ידי לקוחות הנמל מלגזות וציוד העמסה בנמל אשדוד מושבתים עקב תקלות, דבר אשר אינו מוסיף להקלת המצב. נציין אגב כי הנמל מכחיש את הטענות בדבר הכלים התקולים.
 
גם חברות התובלה עצמן מדווחות על האטה הולכת וגוברת בעבודת נמלי אשדוד וחיפה ומציינות כי המצב אף חמור מכך במסופי המכולות.
 
אבי קוסטו, מנכ"ל חברת התובלה סע-שא, אף הוציא הבוקר מכתב ללקוחות החברה בו הוא מפנה את המתלוננים אל הנהלות הנמלים ואל הנהלות מסופי המכולות ואף מצרף את מספרי הטלפון הניידים שלהם. לדבריו, הסיבות לצפיפות – כמו גם התשובות והפתרונות – נמצאים אצלם.
 
חשוב לציין עם זאת כי הנהלות הנמלים וכן הנהלות הנמלים מודעים לעומס הרב ועל פי מידע שהגיע למערכת port2port קיימת נכונות מצד הנהלות המסופים להאריך את שעות מסירת המטענים ובלבד שהדבר יתואם מראש עם הנהלת המסוף.
 
מחברת נמל אשדוד נמסר בתגובה על "עומס זמני הגורם לעיכובים בשינוע מטענים בשערי הנמל. זאת בעקבות עלייה של למעלה מ-30% בהיקף המכולות המשונעות בנמל ובמיוחד במטעני היבוא".
 
עוד נמסר מחברת נמל אשדוד כי חברות התובלה היבשתית מתבקשות לעמוד בקשר עם מערך התפעול של הנמל בכדי לקבל תמונת מצב עדכנית, שתקל על וויסות העומסים.
 
דובר חברת נמל חיפה ציין בתגובה כי "הבעיה נפתרה. אתמול ירדנו מ-7,500 מכולות ל-4,500 בנמל וכרגע העבודה מתנהל כסדרה. אין עיכוב בפריקת אוניות ובעלי המפעלים והיבואנים מושכים את המכולות. עדיין נותר מעט עומס אבל מרבית העומס מאחורינו".