נמל אשדוד: העובדים מסרבים לטפל באוניות

העובדים מביעים מחאתם על פגיעה בפרמיות העבודה בשל העובדה שהאוניות מעדיפות להיכנס לנמל ביום א' ולא לשלם תעריף יקר במוצ"ש. צוק: "שערורייה ציבורית. בכל העולם הכל מתכווץ, מפטרים עובדים - ופה לעובדים יש דרישות". מסתמן כי בשעות האחרונות העובדים מתרצים ושבים לעבו


00:00 ,25.01.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

העובדים מביעים מחאתם על פגיעה בפרמיות העבודה בשל העובדה שהאוניות מעדיפות להיכנס לנמל ביום א' ולא לשלם תעריף יקר במוצ"ש. צוק: "שערורייה ציבורית. בכל העולם הכל מתכווץ, מפטרים עובדים - ופה לעובדים יש דרישות". מסתמן כי בשעות האחרונות העובדים מתרצים ושבים לעבודה סדירה
 
למערכת Port2port נודע כי הבוקר בנמל אשדוד סירבו עובדי התפעול של הנמל לטפל באוניות שנכנסו לנמל על מנת לפרוק ולטעון סחורות במסגרת משמרת א' של יום ראשון.
 
זאת, ככל הידוע, נובע כתוצאה מהחלטת ועד עובדי נמל אשדוד שלא לטפל באוניות אשר מגיעות לנמל אשדוד כבר ביום שבת אך בוחרות להיכנס ולעבוד בנמל ביום א' על מנת לחסוך את תעריפי הפריקה והטעינה היקרים (תעריף של 250 אחוז לעומת ימים רגילים).
 
החלטתן של האוניות להיכנס לעבודה בנמל ביום א' ולא במוצ"ש גורמת לפגיעה בפרמיות של העובדים במשמרת של מוצאי שבת ועל כן הם הודיעו כי לא יטפלו באוניות שמבכרות להיכנס לנמל ביום א'.
 
לדברי ראובן צוק, נשיא לשכת הספנות, מדובר ב"שערורייה ציבורית ברמה חמורה מאוד" שכן העובדים מפרים כל הסכם חוקי שנחתם מולם. צוק מוסיף כי כבר ביום שישי הודיעו הוועדים כי אוניה שלא תרצה לעבוד ביום שבת במשמרת שלישית לא תוכל להיכנס ולעבוד ביום ראשון.
 
צוק: "הוועדים החליטו שהנורמה לא מספיקה להם ואם האונייה לא ממהרת ביום שבת אז העובדים לא ממהרים ביום ראשון".
 
צוק הוסיף ואמר כי "הספנות כיום במצב נוראי, חברות ספנות סוגרות קווים, משביתות אוניות ומפסידות סכומי עתק על ימין ועל שמאל ופה העובדים לא רוצים לעבוד אם הם לא מקבלים פרמיה. איפה הם חושבים שהם חיים? הם רוצים לקבל פרמיה ממה שאין? בכל העולם הכל מתכווץ, מפטרים עובדים - ופה לעובדים יש דרישות".
 
צוק ציין כי הוא פנה להנהלת חברת נמל אשדוד וביקש ממנה לנקוט בכל האמצעים הדרושים – כולל פנייה לבית הדין לעבודה – על מנת להשיב את העובדים לעבודה. לדבריו, במשמרת א' בנמל עומדות כרגע שלוש אוניות שאינן עובדות בהם שתי אוניות מכולה – אחת של חברת צים ואחת של חברת MSC, וכן אוניות מכוניות של חברת K Line, כולן מושבתות מאונס.
 
יש לציין כי ככל הידוע ברגעים אלה עובדי נמל אשדוד נמצאים בתהליך חזרה לעבודה.