אי השקט בתימן עלול לאיים על נתיבי השייט במזרח התיכון

בוועידה שנערכה באבו דאבי פירט מפקד פיקוד המרכז של צי ארצות הברית על הפעולות הנעשות בכדי להמשיך ולאפשר זרימה חופשית של סחר גלובלי


11:51 ,03.03.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

חוסר היציבות הפוליטית בתימן היא בעלת פוטנציאל לגרימת חוסר יציבות אזורית, שעשויה להשפיע על נתיבי הסחר והשייט הבינלאומיים במזרח התיכון.

 

בוועידה שנערכה לאחרונה באבו דאבי מסר מפקד פיקוד המרכז של הצי האמריקאי שחוסר השרקט הפוליטי בתימן ותפיסת אזורים נרחבים בסוריה ובמיוחד בעיראק על ידי ארגון המדינה האסלאמית אינם מסכנים, נכון לעכשיו, מעבר של מכליות יצוא של נפט, דלקים וחמרי אנרגיה נוספים.

 

האדמירל ג'והן מילר אמר לבאי הוועידה, שהמציאות הימית בשנים האחרונות באזור היא של בטחון וזרימה חופשית ויציבה של מסחר בינלאומי, למרות המציאות הפוליטית במספר מדינות.

 

כחלק מהמערכה לשמור על נתיבי השייט פתוחים, ארצות הברית וכוחות צי בינלאומיים המוצבים באזור תימן ובמפרץ הפרסי עוזרים למדינות המפיקות אנרגיה לייצא את מוצריהן בבטחה.

 

בין השאר, התייחס הקצין למעברים הימיים של מצרי באב-אל-מנדב, תעלת סואץ ומצרי הורמוז. לדבריו, הנוכחות הימית באזור כוללת 65-70 אוניות המשייטות בכל יום בכדי להבטיח את זרימת הסחר.

 

לדבריו, חוסר יציבות בתימן הוא בעל פוטנציאל להוביל לחוסר יציבות במצרי באב-אל-מנדב, במפרץ עדן ובחלק הדרומי של הים האדום, ולכן הוא גורם לדאגה.