צים השלימה בהצלחה את המו"מ על הסדר החוב

״צים החדשה״ יוצאת לדרך לאחר מו״מ ארוך ומייגע על הסדר חוב עם בעלי המניות. המדינה תוסיף להחזיק במניית הזהב אולם יבוצעו התאמות שיאפשרו לחברה לשפר את יכולותיה המסחריות ולהבטיח את האינטרסים הבטחוניים של מדינה ישראל


21:59 ,18.05.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

חברת הספנות צים יוצאת לדרך חדשה לאחר שהשלימה הערב (א׳) מו״מ ארוך ומורכב על הסדר החוב עם בעלי המניות והגיעה איתם להסכם, הכפוף לאישור האסיפה הכללית של החברה לישראל והגופים הרלוונטיים בקרב הנושים.

 

כאמור, בחודשים האחרונים התקיימו בנקודות שונות ברחבי העולם עשרות פגישות בין נציגי צים לבין בעלי החוב של החברה, שמרביתם גורמים זרים לרבות בנקים בינלאומיים, חברות ספנות, בעלי אוניות, כמו גם בעלי אג״ח ישראלים. זאת במטרה להביא להסדר מוסכם שישרת את האינטרסים של כל הצדדים. 

 

במסגרת הסדר החוב, החברה לישראל הבעלים של צים, ועידן עופר כבעל השליטה בחברה לישראל, הסכימו לוותר על השליטה ב״צים החדשה״ (אחזקה של כמעט 100% כיום), ולרכוש כשליש ממניות החברה תמורת סכום של 200 מיליון דולר, כשעוד חמישים מיליון יובטחו על ידם לצרכי ההסדר. 

 

זאת בנוסף לכמיליארד דולרים שהשקיעו בשנים האחרונות החברה לישראל ובעליה בצים, במסגרת המאמץ להבראתה של צים, באמצעות מחיקת חובות, ויתורים בהסכמי חכירה והלוואות בעלים. מה שמביא את סך ההשקעה בצים לכ- 1.4 מיליארד דולרים בקירוב.

 

ההגעה להסכמה על ההסדר למעשה מסמנת את לידתה של ״צים החדשה״ ולדברי דובר החברה הינה בגדר בשורה גדולה עבור הספנות הישראלית בכלל ועבור חברת צים בפרט. לדבריו, האמון שהעניקו בעלי החוב בתכנית העסקית של צים תוביל את החברה להון עצמי חיובי ושווי חברה של 600-800 מיליון דולר.

 

באשר לנושא מניית הזהב הודיעה הערב חברת צים כי הגיעה להבנה ולהסכמה גם עם משרד הביטחון בנוגע לביצוע שינויים והתאמות במניית הזהב, שתמשיך להיות מוחזקת בידי המדינה. ״בתום דיונים ארוכים עם נציגי המשרד הגיעו הצדדים להבנות אשר עונות על צרכי הביטחון והאינטרסים החיוניים של מדינת ישראל בשגרה ובשעת חירום״, אמר דובר החברה. 

 

הדובר ציין בנוסף, כי ההתאמות במניית הזהב תאפשרנה לשפר את יכולותיה המסחריות של צים החדשה, כגון חבירה לשיתופי פעולה אסטרטגיים עם חברות ספנות אחרות, גיוסי הון לטובת חידוש הצי ושדרוג מערכות המחשוב ופיתוח עסקי. 

 

בחברת צים סיכמו כי הסדר החוב משקף תהליך ארוך ורב שנים בהן מתמודדת צים עם תנאי שוק קשים, ועל רקע משבר עמוק בענף הספנות העולמי. 

 

מנכ"ל צים רפי דניאלי: "אנו שמחים להגיע להסכמות אלה לאחר כל כך הרבה חודשים של עבודה קשה. אנו מודים לחברה לישראל עבור כל התמיכה שלהם ועל ההשקעה הנוספת, כמו גם לכל הנושאים שלנו, על המאמצים שלהם להביא אותנו לנקודה זו. אנו בטוחים שצים החדשה, בעזרת המאזן הנקי שלה, ממוקמת במקום בו היא יכולה לפתוח פרק חדש ומלהיב בהתפתחותה".