צפי להתייקרות תעריפי הביטוח הימי עקב המתיחות במפרץ הפרסי

עד כה התייקרו המחירים לחברות ספנות קטנות בלבד. במקרה של התגברות המתיחות ייאלצו אוניות לעבור במיצרים בליווי צבאי


00:00 ,08.01.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

בכירים בתחום הספנות במפרץ הודיעו שמספר חברות ביטוח המתמחות בתחום הביטוח הימי ייקרו את פרמיות הביטוח למכליות נפט העוברות במפרץ הורמוז. הדבר בעקבות עליית המתח באזור, לאור התמרונים שקיים חיל הים האיראני והאיום בסגירת המיצרים.

הבכירים ציינו כי ייקור התעריפים הושת עד כה על חברות ספנות קטנות בלבד ולא על קווי הספנות הגדולים, שעשויים אף הם לשלם תעריפי ביטוח גבוהים יותר אם תגבר המתיחות במפרץ.

עמאד פריד עבדאלג'וואד, חבר לשכת הספנות בעיר ג'דה, הבירה הכלכלית של ערב הסעודית, הבהיר שנוכחות כוחות הצי האמריקאי במפרץ מעניקה סוג של יציבות, ביטחון והגנה לאוניות ולמכליות העוברות במצרי הורמוז, אולם במקרה של התגברות המתיחות, אין ספק שחברות הספנות הגדולות ייאלצו לשלם פרמיות ביטוח גבוהות יותר. לדבריו, ייתכן ומכליות נפט וגז טבעי ייאלצו לעבור במפרץ בליווי צבאי ובנתיבים מוסכמים מראש.

בתוך כך, דיווחה התקשורת הבריטית כי חיל הים המלכותי מתכוון לשלוח את אחת המשחתות החשובות שלו למימי המפרץ. מהדיווח עולה שהמשחתת החדישה HMS Daring תצא למשימתה הראשונה במפרץ ביום רביעי הבא מנמל פורתסמות' דרך תעלת סואץ. המשחתת, כך דווח, תתפוס את מקומה של הפריגאטה מטיפוס 23 המשייטת באזור. המשחתת, מטיפוס 45, נבנתה בעלות של מיליון לירות שטרלינג והיא מצוידת ברדאר ימי מתקדם ובעלת יכולת מעקב אחר איומים מורכבים של טילים ומטוסי קרב.