גודל גופן: א א א
×
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
מחשבוני המרה
שערי מטבע יציגים
תאריך עדכון: 22.01.2019
יחידות מטבע השער % שינוי
דולר 3.69 -0.216
אירו 4.1932 -0.24
ליש"ט 4.7596 -0.067
100 יין 3.3733 +0.021
מחשבון המרה מט"ח
מחשבוני עזר
אורך שטח נפח משקל
cm
m
km
inch
foot
yard
mile
נקה
square cm
square m
square km
square inch
square yard
square mile
נקה
cc
litre
cubic m
cubic inch
cubic yard
gallon
נקה
kg
short ton
long ton
lb
oz
נקה
חישוב משקל נפחי
סידור עבודה בנמלים

אין מטען ללא שטר מטען מקורי

בית משפט השלום בחיפה דחה בקשה לעיכוב שחרור מטען מפני שלא הוצג בשטר מטען מקורי. הוחלט בעניין זה כי אין לסטות מההלכה שנקבעה בעניין טרנסכלל ובעניין פולסקא
עו״ד גיל נדל, עו״ד דייב זיתון, עו״ד שירלי סטרז׳בסקי / 17.10.18 / 14:51
אין מטען ללא שטר מטען מקורי
17.10.18
אין מטען ללא שטר מטען מקורי

בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט השלום בחיפה בבקשתה של היבואנית פ. א. ואי קום בע״מ, לעכב שחרור מטען ימי שהגיע לנמל חיפה, ולהורות על מתן צו לתפיסת מטען. כמו כן, ביקשה החברה כי בית המשפט יורה לבית המכס חיפה שלא לשחרר את המטען עד לבירור הסוגיה.

 

המחלוקת וטענות הצדדים: טענותיה של פ. א. ואי קום בע״מ היו, כי רכשה את המטען מהספקית, שילמה את מלוא התמורה והוצאו שטרי מטען לטובתה. לאחר הגעת המטען לנמל חיפה, התגלה כי בשטרי המטען מופיעה שמה של יבואנית אחרת (טאלא קמפני בע״מ וס.מ פחם בע״מ, להלן: ״טאלא״ ו״פחם הגליל״).

 

לטענת טאלא ופחם הגליל, הן בעלות הזכות לקבל את המטען, שכן הוא נרכש על ידן מהספקית במסגרת עסקאות שונות שבגינן הוצאו שטרי המטען המתייחסים למטען הרלוונטי.

 

לטענת סוכן האנייה, העתק שטר המטען שצורף לבקשתה של פ. א. ואי קום בע״מ לא הונפק על ידיו, איננו השטר המקורי והוא נחזה להיות מזויף. כמו כן, בשטר המטען המקורי, לא מופיעה חברת פ. א. ואי קום בע״מ כנשגרת.

 

עוד טען סוכן האנייה, כי שחרור המטען ללא הצגת שטר מטען מקורי עלול להעמידו כמפר של התחייבות חוזית כלפי מי שאוחז בשטר מטען המקורי וכמי שפועל בניגוד למקובל ולנוהג הסוחרים.

 

הדיון המשפטי: בבחינת קיומה לכאורה של עילת התביעה, בית המשפט קבע כי לאור הגרסאות העובדתיות המנוגדות שהתבררו במסגרת הבקשה, ולאור המצב המשפטי, ניתן לקבוע כי פ. א. ואי קום בע״מ לא הוכיחה את קיומה של עילת תביעה.

 

בית המשפט אזכר את החלטות בית המשפט בעניין טרנסכלל ובעניין פולסקא, במסגרתם נקבע עיקרון-העל, לפיו שחרורו של מטען שהגיע בהובלה ימית לנמל היעד נעשה על ידע מסירת פקודת מסירה מהמוביל הימי לידי סוכן המכס הפועל מטעם היבואן רק לאחר הצגת שטר מטען מקורי שהונפקו על ידי המוביל הימי.

 

במקרים מסוימים וחריגים, בית המשפט אישר חריגה מכלל זה, אולם במקרה דנן בית המשפט קבע כי אין הצדקה לסטייה מהכלל, שכן הסיכון שצד שלישי יתייצב וידרוש לקבל את המטען אשר פ. א. ואי קום בע״מ טוענת לזכותה לקבלו אינו תיאורטי, אלא מוחשי מאוד. 

 

בית המשפט בחן את מאזן הנוחות בין הצדדים וקבע כי שחרור המטען לידי פ. א. ואי קום בע״מ, ללא הצגת שטר מטען מקורי, עלול לחשוף את סוכן האנייה לתביעה נזיקית מצדדים שלישיים.

 

הואיל וכך בית המשפט דחה את הבקשה. במקרה הנדון, חברת פ. א. ואי קום בע״מ לא הוכיחה את קיומה של עילת תביעה כנגד סוכן האנייה, טאלא ופחם גליל. כמו כן, לא הצביעה על כך שנזקה יהיה גבוה מנזקיהם של האחרים במידה והבקשה לא תתקבל. הוחלט בעניין זה כי אין לסטות מההלכה שנקבעה בעניין טרנסכלל ובעניין פולסקא.

 

ת״א 67434-06-18 פ. א. ואי קום בע״מ נ׳ צים שירותי ספנות משולבים בע״מ ואח׳, ניתן ביום 9 ביולי 2018 על ידי כבוד השופט אורי גולדקורן.

 

 

 

* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

* עו"ד גיל נדל מתמחה בדיני יבוא, יצוא, הובלה ושילוח וסחר בינלאומי, והוא עומד בראש תחום יבוא ויצוא וסחר בינלאומי במחלקת המסים במשרד גולפרב זליגמן ושות'. לפרטים ומידע: Gill.Nadel@goldfarb.com

 

 

 

 

 

 

 

 

המגזין הדיגיטלי
גיליון 927
פייסבוק

×