בימ"ש המחוזי בירושלים הורה למשרד הבריאות להעביר ליצרן זר מידע שנמסר מיבואן מקביל

היבואן טען כי אין להעביר את המסמכים לידי היצרן הזר שכן מדובר במסמכים סודיים. בית המשפט קבע כי ככל שמדובר במידע שגילויו אינו אסור, הרשות רשאית לגלות את המידע גם לחברה זרה


00:00 ,29.08.2007 מאת: מערכת פורט2פורט

היבואן טען כי אין להעביר את המסמכים לידי היצרן הזר שכן מדובר במסמכים סודיים. בית המשפט קבע כי ככל שמדובר במידע שגילויו אינו אסור, הרשות רשאית לגלות את המידע גם לחברה זרה

לאחרונה ניתן על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים פסק דין  שהורה למשרד הבריאות להעביר ליצרן זר מסמכים שנמסרו למשרד על ידי יבואן מקביל (עת"מ 1143/06, איינשטיין צור יבוא יצוג וסחר בינלאומי נ' משרד הבריאות ואח', פס"ד מיום 21.8.07, לעותרת – עו"ד יהלום,  למדינה – עו"ד שמואלי, לקולגייט עו"ד שאולסקי ואח').
 
חברת קולגייט ברזיל ביקשה לקבל לעיונה מסמכים שהגיש יבואן מקביל למשרד הבריאות לצורך קבלת רשיון יבוא. הרשיון ניתן ליבואן המקביל לאחר שהציג מסמך בדבר תפקידם וריכוזם של המרכיבים במשחת השיניים, הצהרה בנוגע לאופן ייצורם של חומרי הטעם במשחה, תעודה המפרטת את הבדיקות שנערכו למוצר ותוצאותיהן, ומסמך הכולל הסברים בנוגע לקודי הסימון שעל האריזה ועל השפופרת. משרד הבריאות נעתר לבקשת קולגייט, וכנגד החלטה זאת הגיש היבואן עתירה לבית המשפט.
 
היבואן טען כי אין להעביר את המסמכים לידי קולגייט, שכן מדובר במסמכים סודיים, ושחשיפתם תאפשר העתקת המוצר על ידי יצרנים אחרים, והגעת המידע ליבואנים פוטנציאלים. כמו כן טען היבואן כי קולגייט ברזיל הינה חברה זרה ולכן חוק חופש המידע, שמכוחו ביקשה קולגייט לעיין במסמכים, אינו חל עליה.
 
מנגד טענה קולגייט כי המסמכים הופקו על ידיה, וכוללים מידע על מוצר שלה, וממילא מדובר בסודות מסחריים שלה ולא של היבואן.
 
משרד הבריאות תמך גם הוא בעמדה זאת, תוך שהדגיש כי היצרן הוא הגוף בעל היכולת לאמת את תוכנם ומקוריותם של המסמכים שנוצרו על ידו, ועל כן אין למנוע מהמשרד, שהינו גוף מפקח, מלהעביר את המסמכים לעיון היצרן.
 
בימ"ש קיבל את עמדת קולגייט ומשרד הבריאות. ראשית, קבע בית המשפט כי ככל שמדובר במידע שגילויו אינו אסור, הרשות רשאית לגלות את המידע גם לחברה זרה. בנוסף, קבע בית המשפט כי המסמכים אמנם כוללים מידע המהווה סוד מסחרי כלפי יבואנים או יצרנים אחרים, אך מידע זה אינו מידע סודי כלפי קולגייט, לפיכך דחה את הטענה שמדובר במידע שאסור לגלותו לקולגייט.
 
* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
 
עו"ד גיל נדל עוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:  www.nadel-law.co.il