בית המשפט: היבואן ישלם דמי אחסנה למסוף שלא על פי תעריף הנמל

לאחרונה ניתן פסק דינו של בית המשפט השלום בהרצליה (כב' השופט צבי דותן) הקובע כי בנסיבות אותו המקרה ישלם היבואן דמי אחסנה לפי הסיכום עם מסוף המטענים ולא לפי תעריף הנמל.


00:00 ,20.11.2007 מאת: מערכת פורט2פורט

לאחרונה ניתן פסק דינו של בית המשפט השלום בהרצליה  (כב' השופט צבי דותן) הקובע כי בנסיבות אותו המקרה ישלם היבואן דמי אחסנה לפי הסיכום עם מסוף המטענים ולא לפי תעריף הנמל.
 
באותו ענין, דובר ביבואן שייבא מהודו שקי תבלינים, ועם הגעת המטען לנמל ביקש היבואן לפרוק את המטען במחסן המטענים, ולא לשחררו, על מנת שיוכל לבדוק את הסחורה בטרם ישלם עבורה. בין לבין, עד שהסחורה שוחררה בסופו של דבר, צברה הסחורה דמי אחסנה גבוהים.
 
בתחילה הוציא מסוף המטענים למוביל הימי חשבון פרופורמה בסכום מסוים כ – 15000 ש"ח), אלא שמשביקש היבואן לשלם את דמי האחסנה למסוף ולקבל פקודת מסירה מהמוביל הימי, סירב המוביל הימי לתת פקודת מסירה, בטענה כי דמי האחסנה גבוהים הרבה יותר. מסוף המטענים, מצידו, הוציא חשבון פרופורמה חדש בסכום הגבוה פי שלושה מהחשבון הישן (כ – 45000 ש"ח), על פי תעריפי הנמל.
 
היבואן, באמצעות ב"כ עו"ד גיל נדל וקרן לוי חפץ, פנה לבית המשפט לקבלת סעד הצהרתי שיקבע כי יש לשלם את דמי האחסנה הנמוכים, ובין לבין הפקיד בקופת בית המשפט את מלוא התשלום שנדרש על ידי המוביל הימי והמסוף, על מנת לשחרר את הסחורה.
 
בית המשפט קיבל את עמדת היבואן, ופסק כי יש לשלם את דמי האחסנה הנמוכים, לפי החשבון הראשון.
 
בית המשפט קבע אמנם שלא נכרת הסכם מפורש בין הצדדים לגבי המחיר שישולם לאחסנת המטען הספציפי, אולם מצא שניתן להשלים פרט זה ממקורות אחרים.
 
ראשית, קבע בית המשפט כי יש להסתמך על החשבון הראשון שהוצא, ואין לקבל את הטענה שהוא הוצא מתוך טעות והטעיה. בענין זה קבע בית המשפט כי מסוף המטענים לא הצליח להוכיח קיומה של טעות, מה עוד שנטל ההוכחה מוטל על מסוף המטענים והמוביל הימי. בית המשפט העיר שיתכן שהוצאת החשבון המוגדל נבעה מאינטרס של סוכנו של המוביל הימי, המקבל עמלה משמעותית מדמי האחסנה שגובה מסוף המטענים.
 
שנית, בין המשפט קבע, בנסיבות המקרה, כי הנוהג המקובל בחוזים מאותו סוג אינו תעריפי הנמל, אלא תעריפים נמוכים בהרבה, שכן דובר במטען שרוקן המכולה ואוחסן ללא המכולה. בית המשפט קיבל את העדויות שהביא היבואן לשם כך.
 
ה.פ. 69/06, בני פרנסיס שוקחה בע"מ נ' נורסיה ואחרים, פסק דין מיום 11.11.07, ליבואן – עו"ד גיל נדל ועו"ד קרן לוי חפץ, למוביל הימי ולמסוף המטענים – עו"ד אסף רזיאל.
 
 
* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
עו"ד גיל נדל עוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:  www.nadel-law.co.il