בית המשפט מתחשב

מאסר על תנאי וקנס כספי הוטלו על נאשם שהבריח כדורים נגד אין אונות מבלי לשלם מכס ומע"מ ולקבל את אישור ממשרד הבריאות


00:00 ,17.04.2013 מאת: עו"ד גיל נדל

בית משפט השלום ברמלה גזר עונש מקל באופן יחסי על נאשם שהורשע בעבירה של הברחה במסלול הירוק מבלי לדווח על הטובין שהוכנסו.

מדובר בניסיון להברחת כדורים כנגד אין אונות, טובין שהיה מחויב במעבר במסלול האדום, שכן המס המתחייב בגינם עמד על מכס של כ-12 אלף שקל ומע"מ של כ-31 אלף שקל, שהצריך אישור מוקדם של אגף הרוקחות במשרד הבריאות.

בסופו של דבר, גזר בית המשפט על הנאשם עונש של ארבעה חודשי מאסר על תנאי, קנס כספי בסך 15 אלף שקל והתחייבות כספית בסך 20 אלף שקל להימנע במשך שנתיים מביצוע עבירה דומה.

גזר הדין ניתן לאחר שהנאשם הודה בביצוע העבירה והצדדים טענו לעונש הראוי בנסיבות העניין. הוא ניתן תוך התחשבות במגוון שיקולים, ביניהם העובדה שהנאשם הודה בביצוע העבירות במסגרת הסדר טיעון ובכך חסך זמן שיפוטי יקר, נסיבותיו האישיות של הנאשם וחומרת ביצוע העבירות.

בית המשפט התרשם מכך שמדובר בנאשם ללא כל עבר פלילי, המנהל אורח חיים נורמטיבי. הנאשם טען שהוא ביצע את העבירה כתוצאה ממצוקה כלכלית קשה אליה נקלע וביקש מבית המשפט להימנע מהרשעתו, שכן הדבר יחבל בסיכויי ילדיו להינשא.

לאור זאת קבע השופט הישאם אבו-שחאדה שאין הצדקה להימנע מהרשעה.

במקרה נוסף שנידון בבית משפט השלום באשדוד, נגזר, במסגרת הסדר טיעון, עונש מקל של שלושה חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי בסך 20 אלף שקל על יבואן שסייע בהברחת כדורי הרזייה וכדורים לאין אונות במכולה שיובאה על ידו.

במקרה אחרים הוטל על נאשם עונש מאסר בפועל למשך יותר מחמש שנים בגין הברחת 400 אלף כדורים לטיפול באין אונות; עונשי מאסר בפועל של כשלוש שנים הוטלו על נאשמים שהורשעו בהברחת מכולות סיגריות במסווה של מכולות רהיטים לשטחי ישראל; ו-18 חודשי מאסר בפועל נגזרו על נאשם בגין הברחת סיגריות לישראל.

 * האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:www.nadel-law.co.il