מחיקת הערת יבואן מפר אמון? לא בבית משפט השלום

בית המשפט השלום בחיפה קבע כי אין זה בסמכותו למחוק את הערת החברה כמפרת אמון, אלא כי הסמכות נתונה לבית המשפט לעניינים מנהליים, וזאת על פי הכתוב בחוק בתי משפט לעניינים מנהליים


12:53 ,26.04.2018 מאת: עו״ד גיל נדל, עו״ד דייב זיתון, ירדן ברוך

 

עובדות המקרה: חברה העוסקת בין היתר בייבוא מוצרים חשמליים להכנת מזון, הגישה תביעה כנגד מכון התקנים ומשרד הכלכלה לשחרור טובין שעוכבו על ידם, בהתבסס על החלטתם לסווגה כמפרת אמון. החברה הגישה תביעה לשחרור הטובין ולהסרת ההערה שנרשמה בדבר היותה מפרת אמון.

 

על קצה המזלג, חברה תסווג כמפרת אמון במקרה בו הפרה את הוראות פקודת היבוא והיצוא ע״פ הנחיות הממונה על התקינה, והוגדרה ע״י הממונה על התקינה כ״מפרת אמון״. סיווג חברה כמפרת אמון, מחייב נקיטה בפרוצדורה מיוחדת בטרם שחרור סחורה המיובאת על ידה, דבר הכרוך, בין היתר, בביצוע בדיקות להתאמת עמידת המוצרים המיובאים בהוראות התקן הישראלי.  

 

טענות הצדדים: מכון התקנים קבע כי בכל שלושת המוצרים המעוכבים נמצאו ליקויים הדורשים תיקונים והתעקשותם לבדוק את המוצרים המיובאים, הצליחה למנוע את שיווקם של מוצרים פגומים אשר לא עמדו בדרישות התקן והיוו סכנה לציבור.

 

משרד הכלכלה התייחס לבקשה בדבר מחיקת הערת החברה כמפרת אמון, כאשר לטענת המשרד, הסמכות לבקש מחיקת הערה זו, נתונה לבית המשפט לעניינים מנהליים. בנוסף, בבסיס ההחלטה לסווג את החברה כמפרת אמון, עמדה ההנחה כי החברה הוקמה כחלק משיטת בעליה לחמוק מהצורך לעמוד בפרוצדורה המתחייבת נוכח הגדרת חברות קודמות של בעלי החברה כמפרות אמון. 

 

בסופו של יום, הסחורה נשוא התביעה שוחררה.

 

החלטת בית המשפט: היות והסחורה שוחררה, בית המשפט נדרש לשאלת מחיקת הערת חברה מפרת אמון. 

 

בית המשפט השלום בחיפה קבע כי אין זה בסמכותו למחוק את הערת החברה כמפרת אמון, אלא כי הסמכות נתונה לבית המשפט לעניינים מנהליים. קביעתו של בית משפט השלום נעוצה בעובדה כי סמכות משרד הכלכלה לסווג חברה כמפרת אמון הינה החלטה מכוח סמכותו לפי פקודת הייבוא והייצוא, אשר נופלת לגדר סוג המקרים בהם נתונה סמכות הדיון לבית המשפט לעניינים מנהליים וזאת על פי הכתוב בחוק בתי משפט לעניינים מנהליים.

 

סוף דבר: בית המשפט הורה למחוק את התביעה כנגד משרד הכלכלה בכדי לאפשר לחברה, אם תרצה בדבר, להגיש עתירה מנהלית כנגד ההחלטה לסווגה כמפרת אמון. 

 

ת״א 36607-06-17 הזמן יבוא ושיווק בע״מ נ׳ מכון התקנים הישראלי ואח׳. פסק דין מיום 28.1.18. בפני כבוד השופט אמיר סלאמה.

 

 

* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

* עו"ד גיל נדל מתמחה בדיני יבוא, יצוא, הובלה ושילוח וסחר בינלאומי, והוא עומד בראש תחום יבוא ויצוא וסחר בינלאומי במחלקת המסים במשרד גולפרב זליגמן ושות'. לפרטים ומידע: Gill.Nadel@goldfarb.com